Českým seniorům hrozí akutní chudoba, stále více z nich nemá peníze na dražší energie

Ceny elektřinu a plynu se v posledních měsících značně zvýšily. Dopadají především na obyvatele s nízkými příjmy, kteří velkou část z nich dávají na bydlení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvyšující se ceny elektrické energie a plynu v posledních měsících značně zatěžují rozpočty českých domácností. Problémy s tím spojené jsou nejvíce patrné u seniorů, kteří jsou ohroženi takzvanou energetickou chudobou. Situaci navíc zhoršil zánik společnosti Bohemia Energy, která měla mezi seniory mnoho klientů, jak připomněl web TN.cz. Takzvaní dodavatelé poslední instance, kteří jim energie ze zákona nyní dodávají, po nich chtějí vysoké zálohy. Mnozí z nich si to ale nemohou dovolit.

Nemají na extrémní zálohy energií

Organizace, které se o seniory starají, hlásí, že podobných problémů registrují čím dál více. „Na linku nám zavolala například paní, která se roztřeseným hlasem ptala, kolik je teď životní minimum. Konzultantka jí odpověděla a ptala se, co paní trápí. Ta se svěřila, s tím, že nemá na zaplacení energií,“ uvedla vedoucí linky Senior telefon organizace ŽIVOT 90 Aneta Mundok Nitschová.

iZdroj fotografie: Pixabay

Původní dodavatel energie, kterého žena měla, totiž skončil. Proto přešla automaticky k jiné společnosti. Ta jí zaslala zálohovou fakturu, podle které má dotyčná zákaznice hradit 15 tisíc korun měsíčně. Takovou sumu není schopna z důchodu zaplatit. „To už neměla daleko k pláči. Bojí se, co s ní teď bude. Žije totiž sama, je nemocná a rodinu nemá,“ popsala příběh Nitchová. Že seniorka podobnou částku platit nemůže, nikoho nepřekvapí – i po velké valorizaci, která bude vyšší, než stanovuje zákon, bude od ledna průměrný český důchod 16 280 korun.

Desetitisíce seniorských domácností na hraně

V problémech již jsou tisíce seniorů a dalším to akutně hrozí. Podle údajů iniciativy Za bydlení má existenční problémy související s bydlením asi 5,5 tisíce domácností patřících seniorům. Dalším 20 tisícům z nich akutně hrozí, že kvůli neschopnosti hradit náklady přijdou o bydlení. Asi 130 tisíc domácností pak dává na bydlení a náklady s ním spojené až 40 procent svých příjmů. „Problémy s bydlením by tak mohly zasáhnout pětinu všech těchto domácností v Česku,“ tvrdí analytik iniciativy Jan Klusáček.

Senioři jsou nejohroženější skupina. „Pokud se ceny energií zvednou o třetinu, jak v našich modelech předpokládáme, povede to zřejmě k dalšímu stěhování seniorů na ubytovny,“ předpovídá analytik. Řešením samozřejmě je, aby si seniorské domácnosti zažádaly například o příspěvky na bydlení a další státní formy podpory. Podle Nitschové se v případě extrémních záloh mohou obrátit také na Energetický regulační úřad.

S tím se o zálohách vyvolaných krachem Bohemia Energy v posledních dnech intenzivně baví i vláda. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by úřad měl předložit vyhlášku, která zastropuje zálohy u dodavatelů poslední instance. Určené částky by měly být známé v nejbližší době. Bývalí klienti Bohemia Energy by ale měli co nejdříve uzavřít běžnou smlouvu s novým dodavatelem. V nich totiž bývají ceny násobně nižší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články