Pražský Činoherní klub musel stáhnout oblíbenou divadelní hru Ujetá ruka. Dramatik McDonagh požaduje obsazení černošského herce. Sokol nestačí.
Požadavek, který není běžný, vznesl britský autor Martin McDonagh. Obsazení černošského herce je jeho podmínkou k tomu, aby zinscenoval svou hru Ujetá ruka (Behanding in Spokane). Nastává ovšem problém, protože Činoherní klub takového herce nemá k dispozici. Až doteď hrál roli Ondřej Sokol, který měl začerněný obličej.
Podmínky není možné splnit
Divadlo musí z tohoto důvodu úspěšnou inscenaci z repertoáru stáhnout. Ve smlouvě, která práva k jejímu inscenování prodlužuje, se totiž objevila nová podmínka, která stanovuje, že: „Držitelé licence musejí zajistit, aby herec hrající roli Tobyho byl potomkem černošských Afričanů nebo černošských obyvatel Karibiku. Herec musí být poskytovatelem licence písemně schválen.“ To však divadlo v tuto chvíli není schopné splnit.
Ve svém vyjádření píše: „Původně v naší inscenaci hrál Tobyho Domingos Correia, který nyní působí v diplomatických službách v zahraničí, a nahradil ho Ondřej Sokol.“ Na fotografiích pořízených přímo z představení je opravdu Ondřej Sokol, který začerněnou tvář. Ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka k tomu uvedl: „Proti autorově vůli je kdokoliv bezmocný.“ Stejný problém se prý může týkat i klasických her, například Shakespearova Othella.
Začerněný herec dosud nikomu nevadil
Protože v celé řadě evropských zemí je těžké sehnat pro dramatické role herce černé pleti, budou zřejmě diváci ochuzeni o značnou divadelní produkci, která je zajímavá a která je součástí moderního světového divadla. Procházka řekl, že to považuje za diskriminaci opačným způsobem. Černou komedii, kterou režíruje Ondřej Sokol, poprvé divadlo hrálo v prosinci 2010. Obnovené premiéry se pak dočkala v listopadu 2014 a hrála se dodnes.
Martin McDonagh je současný britský dramatik, scenárista i režisér, který pochází z Irska. Je mu 51 let. Jeho hry jsou známy především explicitním násilím, vulgarismy a černým humorem, pomocí kterých groteskně vykresluje život lidí z nejnižších vrstev. Režíroval známé filmy V Bruggách nebo Tři billboardy kousek za Ebbingem. Druhý jmenovaný film získal dva Oscary.