Státní ústav pro kontrolu léčiv prověřil nežádoucí účinky vakcín. Nejhůře dopadly vektorové od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Jsou spojeny se vznikem trombózy.
Všechny vakcíny, které byly registrovány Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) mají podle Státního zdravotního ústavu (SÚKL) vysokou účinnost a velmi dobrou bezpečnost. Jako všechny jiné léčivé přípravky ale i u vakcín proti covidu-19 se mohou objevit některé nežádoucí účinky. Podle zjištění SÚKLu může lidem největší problémy přinést vektorová vakcína, u které může dojít ve vzácných případech k riziku trombózy a trombocytopenie.
Rizika jsou vyšší než přínosy
Jak informuje server TN jde o závažné riziko, které u mladších lidí převyšuje přínos očkování. Při trombóze může v důsledku sníženého množství krevních destiček dojít ke krvácení. Obvykle se tento projev objevuje do 3 týdnů po aplikaci vakcíny. Trombózy se objevují na neobvyklých místech. Může jít například o mozkové žilní splavy. Trombocytopenie je pak snížené množství krevních destiček v krvi.
Tento velmi závažný stav vyžaduje specializovanou léčbu. V některých případech přesto může skončit až smrtí. Po očkování vektorovými vakcínami se může jako vedlejší účinek objevit také syndrom kapilárního úniku, syndrom Guillain-Barrré, což je závažné autoimunitní onemocnění, anebo může propuknout tromboembolická nemoc. Očkovaný by tak měl vyhledat lékaře v případě, pokud se u něj po aplikaci vakcíny objeví krvácení, podlitiny, dušnost, bolest na hrudi, bolest nohou, otok nohou, zmatenost, záchvaty křečí, rozmazané vidění, bolesti břicha a hlavy.
Novavax vzbuzuje velké naděje
Na základě analýzy proto SÚKL nedoporučuje očkování vektorovými vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson lidem mladším 60 let. Předmětem zkoumání byly také mRNA vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderna. U nich byl jako velmi vzácný nežádoucí účinek zaznamenána myokarditida a perikarditida. Obvykle se podle závěrů SÚKLu objeví do 2 týdnů od podání vakcíny, nejčastěji k tomu dochází po druhé dávce u mladších mužů.
Pokud se tak objeví u očkované osoby bolest na hrudi, bušení srdce nebo dušnost, má kontaktovat svého lékaře. Jak informuje server CNN Prima NEWS poslední schválená vakcína Evropskou lékovou agenturou, a to očkovací látka od společnosti Novavax, bude teprve předmětem analýzy. Vakcína navíc ještě čeká na zelenou od Evropské komise. Klinické testy ve Spojených státech ukazují, že Novavax potlačuje rizika hospitalizace a vážných dopadů onemocnění covid-9 až o 90,4 procenta.