Iniciativa 21 představila petici proti povinnému očkování, kterou podepsalo přes 80 tisíc lidí. Vedení armády k tomu však vydalo jasné vyjádření

Na tiskové konferenci představila Iniciativa 21 petici proti povinnému očkování vybraných profesí. Armáda ale smýšlí úplně jinak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Iniciativa 21 představila tento týden petici proti povinnému očkování vybraných profesí. Na internetu ji podepsalo přes 80 tisíc lidí. Tisíce z nich v oborech, kterých se povinné očkování týká, uvádějí, že v nich také pracují. K povinnému očkování se vyjádřil také vrchní praporčík Armády České republiky (AČR) Peter Smik a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vojáci musí respektovat nařízení

„Armáda je hierarchicky řízená organizace. Funguje na základě nějakých pravidel a zároveň rozkazů. Nejsme bandička trampů na Křivoklátsku. Proto jsme úspěšní, proto nám funguje velení a řízení v zahraničních operacích, v krizích na území ČR. Proto jsme schopni, v případě tornáda na Moravě, vyslat naše vojáky v rámci hodin. Lidi nabíráme za určitých vstupních podmínek. Každý voják má potom určité schéma očkování, které má mít,“ napsal Smik na Facebooku.

Ministryně Jana Černochová (ODS) s tímto pohledem sympatizuje. „S panem vrchním praporčíkem principiálně i lidsky souhlasím. Za jeho vyjádření děkuji,“ citoval Blesk Černochovou. Se Smikovým vyjádřením souhlasí Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního Štábu AČR. Podle něj mají vojáci povinnost respektovat nařízení, a to včetně vakcinace. Výjimku by měly tvořit pouze zdravotní komplikace.

Kdo se pod petici podepsal?

Zástupci inciativy vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) k jednání o vyhlášce bývalé vlády, která povinnost zavádí od začátku březnu. Mluvčí ministerstva zdravotnictví sdělil, že ministerstvo chce vyhlášku upravit a její náležitosti projednat se zástupci profesí. Iniciativa tvrdí, že kvůli povinné vakcinaci budou lidé kvůli nátlaku z profesí odcházet, a budou tak v daných oblastech chybět.

iZdroj fotografie: Tomáš Štec / Creative Commons / CC BY-SA
Jan Pirk

„Jsme proti plošnému povinnému očkování i povinnosti očkovat se podle věku. Chceme vyhlášku změnit,“ citoval Deník mluvčího iniciativy. Petici „za zdraví, svobodu v medicíně i společnosti a za respektování ústavně zaručených práv a svobod“ podepsalo od čtvrtka přes 8300 osob. Mezi úvodními signatáři jsou zejména lékaři a právníci, mezi jinými například epidemiolog Jiří Beran, nebo přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Unikátní houfnice FH-70 je i po 50 letech lepší než většina ruských alternativ: a i když je běžně tažená, funguje i jako samohybná