Kdyby museli jít Češi do války, kdo by šel bojovat jako první? Zeptali jsme se experta

Na základě branného zákona mají v České republice brannou povinnost všichni muži i ženy ve věku 18 až 60 let. Tito lidé musí v případě potřeby plnit úkoly ozbrojených sil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na základě branného zákona mají v České republice brannou povinnost všichni muži i ženy ve věku 18 až 60 let. Informuje o tom CNN Prima NEWS. Tito lidé musí v případě potřeby plnit úkoly ozbrojených sil. Jde především o povinnost podrobit se odvodnímu řízení a vykonávat mimořádnou vojenskou službu. Předtím ale musí absolvovat výcvik.

Kdo by narukoval první?

Událostem247 to potvrdil bezpečnostní analytik Andor Šándor. „V první řadě by byla povolána pravidelná armáda České republiky, která má 25 tisíc vojáků. Nasadit jich samozřejmě tolik nepůjde. Potom platí branná povinnost, kdy jsou všichni občané pod braným zákonem a mohou být povoláni k obraně vlasti. Problematické je to, co by tito lidé dokázali. V té branné povinnosti by šly jako první ročníky, které mají nejblíž k vykonané základní vojenské službě.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vojenská mise

Týkalo by se to i lidí, kteří sloužili v armádě, ale třeba po nějakém závazku už skončili, nebo muži, kteří ještě před 18 lety sloužili v základní vojenské službě. „Je dobré, aby v té první vlně chodili ti, kteří nepotřebují nějaký velký výcvik a umí zacházet se zbraní. Pak by se vidělo, koho by bylo dál nutné povolávat. Vidíme, že na Ukrajině jsou instruktoři, kteří učí především chlapy zacházet se zbraněmi, ale popravdě řečeno je zde hodně lidí, kteří zde padnou,“ doplnil Šándor.

Česká mobilizace?

Mobilizace, a tedy povolání lidí, kteří mají brannou povinnost, může být v Česku zahájena za stavu ohrožení státu nebo při válečném stavu. Tyto stavy může vyhlásit pouze Parlament ČR. Nařízení mobilizace spadá na návrh vlády do pravomoci prezidenta republiky jako vrchního velitele ozbrojených sil. Vyhlášení mobilizace a podrobnosti mobilizace se zveřejňují mobilizační vyhláškou. Pokud je vyhlášen válečný stav, mobilizace se vztahuje na všechny vojáky v záloze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Voják

Analytici v roce 2017 upozornili, že Česko na bezpečnostní hrozby podle zdrojů z armády není připravené, napsal deník Aktuálně. V případě mobilizace by se vojsko potýkalo s velkými potížemi. Chybělo by téměř všechno. Nejvíce však experti, lidé, kteří vytvářejí zázemí armády, a také  vybavení pro ně, a to včetně ubytovacích kapacit. Podle Ministerstva vnitra je úroveň připravenosti České republiky na případný teroristický útok na jejím území nebo proti jejím zájmům v zahraničí možné označit za odpovídající. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články