Biochemik Konvalinka je ohledně mutace omikron optimistický. V rozhovoru však nabádá k připravenosti a má velmi dobrý pocit z novinek, které vznikají.
Aktuálně svět s napětím sleduje novou mutaci omikron, která je velmi nakažlivá a rychle se šíří. Ladislav Dušek pro iRozhlas uvedl, že omikron bude v Česku dominovat v průběhu ledna. Otázkou je, jak nebezpečná mutace je a jestli jsou proti ní vakcíny účinné. Nejnovější studie dávají mírný optimismus. Omikron je sice nakažlivější, ale riziko hospitalizace je o desítky procent nižší.
Zaplní se nemocnice?
K situaci okolo omikronu se vyjádřil pro iRozhlas biochemik Jan Konvalinka. „Máme důvody k optimismu, ale neměly by nám bránit připravit se na to nejhorší,“ uvedl Konvalinka. Nakažených prý bude pravděpodobně mnohem více, ale menší procento skončí v nemocnici. I tak však hrozí, že se nemocnice zaplní.
Konvalinka prý však není pesimista. „Nemyslím si, že nám hrozí velký průšvih. V každém případě to proběhne velmi rychle a budeme to velmi brzo vědět. Musíme udělat všechna opatření pro černý scénář a doufat, že k němu nedojde“ řekl biochemik. Ohrožení českého zdravotnictví prý nelze vyloučit, stále je totiž v nemocnicích přes 800 lidí na JIP.
Nový druh vakcíny
Podle Konvalinky může být problém v tom, že bývalá vláda začala pozdě s očkováním třetí dávkou. „Potřebujeme denně naočkovat alespoň 150 tisíc lidí. Nyní jich máme asi 70 tisíc. Potřebujeme milion naočkovaných každý týden. Na to nemáme,“ připustil Konvalinka. K vyhlášeným opatřením se odmítl vyjádřit. Vzhledem k infekčnosti omikronu však považuje za irelevantní úvahy, zda mají u stolu sedět čtyři lidé nebo šest.
Za velmi dobrou zprávu považuje schválení nové vakcíny od společnosti Novavax. Podle studií má až 90% účinnost proti mutaci delta. Není však zatím možné říct, jak je nová vakcína účinná proti mutaci omikron. „Velmi dobrou zprávou je také příprava proteinové vakcíny, která by mohla být účinná proti všem mutacím a na jaře by měla být připravena k použití,“ dodal Konvalinka.