Vědci zatím nevědí, jak se volně žijící jeleni nakazili a zda mohou infikovat lidi. Domnívají se, že se zvířata nakazila od lidských pacientů, zřejmě pitím kontaminované vody.
U volně žijících jelenů běloocasých vědci zaznamenali nejméně tři varianty koronaviru. Podle expertů mohou nakažená zvířata teoreticky představovat hrozbu pro člověka. Studie provedená v Ohiu identifikovala některé druhy zvířat jako potenciální šiřitele nových mutací viru covid-19. „Na základě jiných studií jsme věděli, že se virus se může šířit mezi zvířecími jedinci, ale novým zjištěním je, že jsou někteří jeleni již nakaženi,“ cituje profesora Andrewa Bowmana z Ohio State University server Daily Star.
Třetina jelenů byla pozitivní
Trojice dosud známých mutací viru SARS-CoV-2 byla identifikována u více než třetiny z 360 zkoumaných zvířat na šesti různých místech ve Spojených státech. Výzkumný tým odebral z jeleních čumáků vzorky a pomocí PCR testování zjistil, že 129 bylo pozitivních na různé varianty koronaviru. Sběr vzorků se uskutečnil mezi lednem a březnem. Ukázalo se, že kmeny odpovídají těm, které mají lidští pacienti. Variantu delta vědci u jelenů nezjistili.
„Skutečnost, že se divoká zvěř může nakazit, vede k myšlence, že virus dokáže přežít mimo lidského hostitele,“ řekl Bowman. Zatím není jasné, jak se jeleni nakazili a zda mohou infikovat lidi nebo jiné druhy zvířat. „Pracovní teorie založená na našich poznatcích je taková, že jelenům vir předávají lidé, a zřejmě jsme jim ho předali několikrát,“ konstatoval Bowman. „Máme důkazy o šesti různých zavlečeních viru do těchto populací jelenů,“ podotkl Bowman.
Vir by mohl zmutovat
Experti se navíc obávají možnosti, že by covid-19 mohl u jelenů zmutovat a následně se přenést na lidi nebo další zvířata. Přestože se lidé viru zbaví, jeho varianta může přetrvávat u zvířat a dále se vyvíjet. Vůči kmenům infikujícím jeleny by tak lidé neměli imunitu. Není zatím známo, jak se jeleni nakazili, zda mohou nakazit člověka ani to, jak se virus v těle zvířat chová. Výzkum ukázal, že virus se vylučuje s lidskou stolicí a je zjistitelný v odpadní vodě, píše server Ohio State News. Jeleni se tak mohli napít kontaminované vody.
SARS-CoV-2 in white-tailed deer confirmed in 3 additional states in the US: Illinois, North Carolina, and New York. Cases in Iowa and Ohio were previously confirmed. https://t.co/rtxS8BMTNI pic.twitter.com/zDYvPWNZtO
— Dr Susan Shriner (@SusanAShriner) December 28, 2021
Výskyt koronaviru byl už u zvířat zaznamenán. Virus se vyskytl i u norků v Dánsku. Z bezpečnostních důvodů vláda rozhodla celou populaci těchto zvířat vyhubit. Šlo o 17 milionů norků. Mrtvá zvířata zakopali do masových hrobů, ale později je vykopali a spálili, protože mohla hrozit kontaminace zdrojů pitné vody. U norků nákazu zaznamenali i na farmách v Nizozemí, Itálii, Španělsku a Švédsku. V Česku podle Státní veterinární správy nebyl vir SARS-CoV-2 u zvířat detekován ani nejsou známé žádné případy nákazy covid-19 u zvířat.