Za dva roky se po celém světě nakazilo koronavirem 300 milionů lidí, z toho šest milionů nemoci podlehlo. Aktuálně se šíří nová mutace omikron.
Onemocnění covid-19 bylo poprvé zaznamenáno v listopadu 2019 v čínském Wu-chanu. V Česku byl první případ oznámen tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), a to 1. března 2020. Následně nakažených každým dnem přibývalo a ve chvíli, kdy počty dosáhly několik stovek denně se vláda rozhodla zavést první lockdown. Po několika měsících téměř úplného zastavení života se situace v Česku zlepšila. Ve společnosti tak došlo k pocitu, že země nad pandemií vyhrála.
Prymula vidí situaci nadějně
Už na podzim 2020 se ale objevila další a daleko silnější vlna. Počty pozitivních testů za den tehdy dosahovaly až k hodnotám 16 tisíc. Vláda zareagovala další uzávěrou země. Začátek loňského roku pak byl ve znamení třetí koronavirové vlny. Naději všem ale dala vyvinutá vakcína. Na podzim 2021 ale i přes dostupnost očkování pro všechny skupiny obyvatel přišla vlna čtvrtá. A aktuálně se Česko pere s vlnou pátou. Podle zdravotníků je ale díky očkování daleko mírnější a nemocnice nejsou tolik přeplněné.
Vyhlídky přesto nejsou dobré. důvodem je nová varianta covidu-19 nazvaná omikron. Obavy potvrzuje i epidemiolog Roman Prymual. „Celosvětově dochází k boomu tohoto onemocnění,“ cituje bývalého ministra zdravotnictví server TN. Podle Prymuly se omikron šíří všude, a tak zasáhne brzy výrazněji i Česko. Zároveň ale předpokládá, že další měsíce by neměly být nijak drastické. Naopak může být situace v novém roce dokonce příznivější, pokud se neobjeví další nové mutace.
Rýma nebo zvýšení smrtnosti?
Nelze ale počítat s tím, že by onemocnění covid-19 zmizelo. K vymýcení koronaviru podle Prymuly nebudou stačit ani čtyři dávky vakcíny. „Je to klasické respirační onemocnění jako chřipka. Věřím tomu, že se dostane do podoby klasického respiračního onemocnění,“ vysvětlil. To předpokládá i řada světových expertů. Podle ČT24 odpověď na otázku, jak se bude vyvíjet koronavirus v roce 2022, se pokusil odpovědět i časopis Nature.
Oslovení odborníci mají za to, že bude vir stále více předvídatelnější a bude se podobat jiným respiračním onemocněním. Zatím ale není jasné, kdy k tomuto zlomu dojde. Jak upozorňuje evoluční biolog Jesse Bloom ze Seattlu, ve hře jsou nadále dvě možnosti. Buď bude z covidu-19 onemocnění podobné rýmě, anebo se stane pro některé skupiny obyvatel ještě smrtelnější. A to v případě, že nabere další mutace.