Chirurg Tomáš Šebek: S neočkovanými už nebudeme mít soucit. Jsme v této situaci rukojmí

Chirurg Tomáš Šebek upozorňuje na problém, o kterém se aktuálně moc nediskutuje. Aktuální situace se začíná projevovat na stavu a empatii pracovníků ve zdravotnictví.

i Zdroj fotografie: Show Jana Krause / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Počet nakažených covid-19 je rekordní a situace začíná být velmi vážná. Nejen se samotnou nákazou, ale zdravotníci začínají být unavení a naštvaní na neočkované. Chirurg Tomáš Šebek pro Deník Forum24 varuje před neudržitelnou situací. Vzrůstající počet hospitalizovaných může způsobit kolaps zdravotnictví.

Připadáme si jak rukojmí

Oproti loňskému roku mají lidé možnost se očkovat a tím se lépe ochránit před hospitalizací. Důležité je hlavně pro rizikové skupiny, ne všichni ho však podstoupili. Neočkovaní mohou mít velmi vážné potíže a tím zbytečně komplikují práci zdravotníkům, kteří se o ně následně musí starat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem-19

Situaci chirurg okomentoval i pro Blesk: „Nejsme v dobré kondici a mám dojem, že teď je v současné neutišitelné situaci zdravotník rukojmím.“ Je pro něj nepochopitelné, proč se někdo rozhodne neočkovat. Neočkovaní dostávají maximální péči, ale lékaři nadšení nejsou. „Jsme jen lidé, máme svá přání a pochybnosti. Nikdo z nás nechce strávit svátky v nemocnici,“ řekl Šebek.

Dlouhodobě chybí personál

Lékaři se nelíbí, jak je, nebo není společnost dobře řízená. Začíná se obávat toho, aby situace nepřesáhla hranici únosnosti. „Upřímně se obávám toho, jestli tam s nimi bude dostatečná empatie. Nejspíš to bude hodně přes míru naší únosnosti. Nejsme stroje, jsme lidé,“ řekl oblíbený chirurg. Některé nemocnice už omezují provoz, včetně ambulantního.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotní personál na oddělení

Podle odborníků však může přijít ještě horší situace ve chvíli, kdy by vláda nařídila povinné očkování zdravotníků. „Ve zdravotnictví jsme na tom personálně velmi špatně, každou sestru si musíme hýčkat,“ řekl dříve Prymula. Bojí se, že povinné očkování by způsobilo odliv zaměstnanců. Podle něj právě zdravotníci jsou skupina, u které by povinné očkování bylo žádoucí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články