Královská hra v podání Lipavského sklidila posměch. „Nezná ani základní pravidla,“ kroutí hlavou šachisté

Do té doby nepříliš viditelný Pirát Jan Lipavský se ocitl v hledáčku médií poté, co ho prezident Miloš Zeman jako jediného odmítl jmenovat ministrem zahraničí nové vlády.

i Zdroj fotografie: Česká pirátská strana
                   

Marketingový tah České pirátské strany nevyšel tak, jak pravděpodobně nejmenší článek budoucí vládní pětikoalice zamýšlel. Za sérii fotografií, na kterých budoucí ministr zahraničních věcí Jan Lipavský sedí u stolku nad šachovnicí, sklízí na sociálních sítích spíš posměch. Problémový ministerský adept, kterého prezident Miloš Zeman původně nechtěl jmenovat, totiž drží černou figuru a chystá se táhnout. A v tom je ten problém.

Nezná pravidla

Šachisté nevěřícně kroutí hlavou. Trapas. „Když chce někdo použít šachovou metaforu a šachovou fotku coby reklamu chytrého a předvídavé politika a nezná ani základní šachová pravidla, dopadne pak jako pirátský kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský,“ komentoval na svém facebookovém profilu šachista a předseda Rady České televize Pavel Matocha.

Jedna aktualitka z využívání šachu v politickém marketingu… Piráti si svého budoucí ministra zahraničních věcí Jana…

Zveřejnil(a) Chess café dne Středa 15. prosince 2021

Zřejmě si Piráti svého ministra nafotili u hry králů, protože chtěli podprahově sdělit veřejnosti, že myslí několik tahů dopředu. Jenže postavili na šachovnici zcela nesmyslnou pozici, tak nesmyslnou, že je zjevné, že Lipavský nezná ani základní šachová pravidla,“ uvedl šachový profil Chess Cafe s tím, že jinak by nemohl táhnout černou figurou, protože by musel vědět, že v dané pozici musí být na tahu bílý král.

Bude lepším ministrem

Pro ty, kteří šachové hře neholdují, vysvětlil Matocha, v čem je postavení figur na šachovnici pirátské fotografie nesmyslné. „Bílý král na poli e2 je v šachu, šachuje ho černý jezdec z pole d4. Takže na tahu nemůže být černý, jak zachycuje fotografie. Tak doufejme, že Lipavský bude lepším ministrem než šachistou, v šachu zjevně neumí ani základní tahy a pravidla,“ rýpl si šachista.

Když chce někdo použít šachovou metaforu a šachovou fotku coby reklamu chytrého a předvídavé politika a nezná ani…

Zveřejnil(a) Pavel Matocha dne Úterý 14. prosince 2021

Ještě v pátek prezident, který je mimochodem zdatným hráčem šachů, tvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Pětikoalice na svém nominantovi trvala a nakonec si ho premiér Petr Fiala prosadil, ale musel garantovat, že koalice bude jednotná, jde-li o zahraniční politiku. Prezident jmenuje v pátek vládu jako celek, včetně Lipavského.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články