Počty nakažených podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) jednoznačně ukazují, že epidemie koronaviru je v zemi opět rozjetá. Řešením by měl být lockdown.
Počty pozitivně testovaných stále přesahují denně dvacet tisíc. Ve středu laboratoře potvrdily 21 126 nakažených. V nemocnicích zůstává nadále s koronavirem více než šest tisíc pacientů. Jak informuje server CNN Prima NEWS podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka to pro zdravotníky znamená mimořádně náročné Vánoce. „Lidé jsou už teď nakažení, je to rozjeté. Musel by být lockdown, a k tomu není politická ani společenská vůle,“ prohlásil.
Lockdown nebo povinné očkování
Podle něj zemře několik tisíc lidí jen proto, aby nebyla oslabena ekonomika. Navíc připomněl, jak velký obdiv si zdravotníci zaslouží za své nasazení a přitom sklízejí od lidí nenávist. Podle šéfa lékařské komory jsou často vystavování fyzickému a psychickému vydírání. Kromě lockdownu vidí Kubek záchranu i v očkování, které by zavedl povinně. V té souvislosti vyjádřil dík prezidentovi Zemanovi.
Hlava státu se nedávno vyjádřila, že by Česko mělo následovat Rakousko a jít cestou povinného očkování. Podle Zemana je to jediná cesta z krize. Kubek ale vidí zábranu ve strachu politiků, kteří se obávají ztráty hlasů voličů. Očkování je ale podle šéfa lékařské komory jediná možnost, když není ochota k lockdownu.
Aktuální vlna snad stagnuje
Nejhorší koronavirová situace je aktuálně na Moravě, ale jinak to podle Kubka vypadá, že vlna stagnuje. Pokud tedy nezačnou čísla později stoupat v Čechách. „Je důležité, aby se dělaly PCR testy a sekvence. Lepší být připraven než nepříjemně překvapen,“ řekl. Proto je důležité, aby si lidé nechali aplikovat třetí dávku vakcíny. Kubek má za to, že očkování snižuje riziko, že se pacient dostane na JIP až osmkrát.
O povinném očkování se v Česku začíná mluvit čím dál častěji. Jak informoval server ČT24 ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby vakcínu dostali od března příštího roku povinně lidé nad 60 let a vybrané profese. Povinnost očkování by se podle šéfa zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha měla týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů, policistů, vojáků nebo zaměstnanců vězeňské služby. Podle zákona o ochraně veřejného zdraví v případě porušení hrozí pokuta až deset tisíc korun.