Slovensko plánuje výhody pro očkované. Jaké přesně to jsou?

Slovenská vláda se snažila občany k vakcinaci přesvědčit všemožnými způsoby. Velkým tahákem byla očkovací loterie. Teď se chystají další novinky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie covidu nabírá na síle a denně přibývají stovky nakažených. Slovensko patří mezi členské země EU s nejnižší mírou proočkovanosti. Hůř jsou na tom už jen Rumunsko a Bulharsko. Země proto chce očkované více zvýhodňovat. Například v regionech, které jsou covidem zasažené nejvíce, budou lidé moci chodit do restaurací, pouze pokud se prokážou potvrzením o očkování. Informoval o tom server iDNES.

Slovenské restaurace začínají opět fungovat jen přes okénka

Není to však jediná motivace pro ty, kteří s vakcinací ještě váhají. Země například slibuje peněžní postih pro každého, kdo urazí zdravotníky nebo zfalšuje covid pas. Premiér Eduard Heger podle Novinek uvedl: „Počet nakažených prudce stoupá, Slovensko se barví na černo. Rozhodli jsme se proto konat. Motivačně, ale i přísně zároveň. Na koaliční radě jsme se shodli, že očkovaní a ti, co překonali covid, budou v černých okresech moct navštěvovat restaurace nebo ubytovací zařízení.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prázdná zahrádka restaurace

V nejvyšším stupni epidemického rizika se od začátku tohoto týdne už ocitla skoro polovina okresů včetně regionů Vysokých a Nízkých Tater. Znamená to, že například hotely nesmějí ubytovávat turisty a restaurace mohou opět jídlo pouze rozvážet, maximálně je mohou prodávat přes výdejové okénko. Dodržování opatření se bude pravidelně kontrolovat a budou vysoké postihy.

Majitelé obchodů jsou téměř bezmocní

Provozovatelé restaurací budou nově muset zamezit ve vstupu každému, kdo se odmítne prokázat covid pasem a průkazem totožnosti. Tím však zpřísňování na Slovensku nekončí, dotkne se také jednotlivců. Pokud třeba bude někdo urážet zdravotníky, může dostat pokutu až tisíc eur. To samé mu hrozí, pokud si pořídí falešný covid pas. Ten bude nutný také v práci, pokud si to zaměstnavatel bude přát.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zavřený obchod

S neukázněnými zákazníky bojují také majitelé obchodů. Plno lidí totiž odmítá nařízená opatření dodržovat a do prodejny vstupují bez ochrany dýchacích cest. Často neuposlechnou ani upozornění zaměstnanců, ať si respirátory nasadí zpět. Při jednom z takových incidentů musela zasahovat i policie. Došlo k němu v Piešťanech a odpůrci nařízení si vše natočili. Později záznam sdíleli na sociálních sítích a zásah označili jako „policejní brutalitu“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články