Nachlazení, nebo omikron? Známe čtrnáct nejčastějších příznaků varianty, která válcuje Česko

Příznaky provázející nákazu nakažlivějším omikronem se liší od potíží, které způsobovaly předchozí varianty koronaviru. Horečka a ztráta čichu je spíš vzácná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie koronaviru nabírá na síle. Denní nárůsty množství nakažených podle údajů ministerstva zdravotnictví stoupají vytrvale už zhruba dva týdny. Počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích naopak zatím klesají. V Česku dominuje varianta omikron, testy ji odhalily u 80 procent případů nových nákaz, uvedl Státní zdravotní ústav. Kvůli šíření nakažlivější varianty se testuje se ve firmách, upravila se pravidla karantény a při trasování dostanou přednost děti a senioři.

Žebříček vede rýma

Infekčnější omikron způsobuje většinou mírný průběh onemocnění a méně pacientů potřebuje nemocniční léčbu. Mezi nejčastější příznaky patří bolest hlavy, rýma nebo kašel, čímž se liší od předchozích variant koronaviru. Když se lidé nakazili, měli zejména teploty, kašel a trpěli ztrátou čichu a chuti. „Nejčastěji hlášené příznaky omikronu jsou opravdu velmi podobné nachlazení, zvláště u lidí, kteří byli očkovaní,“ cituje Claire Stevesovou, která se zabývá studiem příznaků covidu-19, server Insider.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování

Studie využívá k nashromáždění dat o příznacích nemoci aplikaci Zoe pro chytré telefony, kterou vyplnily statisíce lidí ve Velké Británii. Podle výsledků je nejčastějším příznakem omikronu rýma, kterou nahlásilo 73 procent nakažených. Následuje bolest hlavy (68 %), únava (64 %), kýchání (60 %), bolest v krku (60 %), kašel (44 %), chraptivý hlas (36 %), zimnice (30 %), horečka (29 %), závrať (28 %), zamlžení mysli (24 %), bolest svalů (23 %), ztráta čichu (19 %) a bolest na hrudi (19 %).

Mírná varianta může udeřit silněji

Jedinečným příznakem omikronu je noční pocení. Podle Stevesové lidé, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, mají příznaky mírnější. U dětí se nákaza nakažlivějším omikronem nejčastěji projeví především horečkou, rýmou, bolestí v krku, celkovou schváceností, případně suchým kašlem. Podle zdravotníků by lidé neměli omikron kvůli mírnému průběhu onemocnění podceňovat, píše server. Může udeřit i silněji, pokud si ho spletou s nachlazením, které jsou zvyklí přecházet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

U očkovaných lidí omikronem lékaři zaznamenali příznaky krátkodobě. Infekce začínala suchým, škrábavým hrdlem, které působilo bolest při polykání. „Je to velmi výrazný příznak. Není to jako malé šimrání v krku,“ uvedl Jorge Moreno z lékařské fakulty v Yale. Dodal, že bolest v krku byla často doprovázená ucpáním dutin a bolestí hlavy, po níž následoval o den později kašel. Podle Morena se u nemocných projevila také únava a bolest těla. „Jde i o mladé lidi, kteří jsou jinak aktivní. Najdenou se potřebují posadit, odpočinou, podřimují,“ dodal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články