Neočkovaní Maďaři pod tlakem: premiér Orbán straší smrtí

Desetimilionové Maďarsko má dost covidových vakcín nejen na podání třetí dávky pro všechny obyvatele, ale i čtvrté. Vláda nakoupila i ruské a čínské vakcíny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie covidu-19  zrychluje i v desetimiliónovém Maďarsku. Vláda zpřísňuje opatření. Ve většině vnitřních prostor bude povinné zakrytí dýchacích cest. Pro zdravotníky pak bude povinná třetí, posilovací dávka vakcíny proti covidu-19. Pandemii koronaviru prodlužují podle premiéra Viktora Orbána neočkovaní lidé. V pořadu Dobré ráno, Maďarsko rádia Kossuth předseda vlády řekl, že si lidé mají vybrat. Mohou si zajít pro svou dávku vakcíny, nebo riskovat, že zemřou.

Neočkovaní ohrožují sebe i okolí

Každý, kdo není očkovaný proti covidu-19, ohrožuje nejen sám sebe, ale i všechny kolem. „Podle virologů jsme ve čtvrté vlně ponoření až po krk. Zavedená opatření nechrání před infekcí, pouze zpomalují šíření viru. Jediné, co vás ochrání, je očkování. Také víme, že ochranný efekt druhé dávky vakcíny klesá kolem šestého měsíce od jejího podání, takže je správné si zajít pro třetí posilovací dávku,“ cituje Orbána server Magyar Nemzet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Předseda vlády neočkované Maďary upozornil, že pandemii covidu-19 prodlužují. „I když má každý právo rozhodnout o svém životě, problém je, že ještě nejsou všichni očkovaní. Kdyby byl každý chráněn, nemluvili bychom o čtvrté vlně, nebo možná prostě jen o vlně,“ kritizoval Orbán. Dodal, že nejtěžší období teprve začíná. „Dostáváme zprávy o špatné situaci celých rodin,“ řekl premiér. Koronavirová epidemie v zemi sílí. Třetí dávku vakcíny povinně dostanou zdravotníci.

Maďarsko má dost vakcín na třetí i čtvrtou dávku

Podle Orbána i odmítači brzo přijdou na to, že se buď nechají očkovat, nebo zemřou. „Virus může nakazit každého. Není však jedno, s jakými následky,“ cituje premiéra iDnes s tím, že zároveň připustil, že v prosinci už bude možné očkovat i děti ve věku mezi pěti a dvanácti lety, pokud k tomu dají souhlas rodiče. Maďarsko má podle Orbána dost vakcín nejen na podání třetí dávky pro všechny, ale i čtvrté. Vláda  nakoupila i ruské a čínské vakcíny, které evropské úřady neschválily.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Desetimiliónové Maďarsko podle agentury Reuters zaostává v proočkovanosti populace za průměrem Evropské unie. Dokončené očkování má zhruba 5,78 milionu obyvatel. Odpůrcům očkování pak premiér ve veřejnoprávním rádiu vzkázal, že jsou očkovaní proti celé řadě vážných nemocí a jen díky tomu jsou pořád naživu. Od začátku pandemie eviduje Maďarsko 998 488 případů infekce koronavirem. V souvislosti s covidem-19 zemřelo už 32 780 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články