Omikron je extrémně nakažlivý. Podle odborníků může jeden člověk nakazit až deset dalších

Vláda kvůli extrémní nakažlivosti nové varianty covidu-19 změnila pravidla pro karanténu. Nově bude platit i pro očkované.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od 11. ledna dojde ke změna v délce karantény. Izolace u nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů nově potrvá jen pět dnů. Po skončení pak bude nutné, aby tyto osoby nadále nosily mezi lidmi respirátor po dobu dalších pěti dní. Karanténa po rizikovém kontaktu bude platit navíc také pro očkované osoby i ty, které v posledních třech měsících nemoc covid-19 prodělaly. Jak uvedl server Aktuálně zkušenosti ze Spojených států potvrzují, že pětidenní izolace nebo karanténa jsou dostačující.

Omikron je přirovnáván ke spalničkám

Během této doby by měla nemoc propuknout a následně se prokázat na výsledku PCR testu. Jak uvedl virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze Jiří Černý takový postup může zemi udržet v chodu. Jinak by mohla nastat situace, že velká část lidí bude v karanténě. Důvodem je extrémní nakažlivost nové varianty covidu-19. „Někteří vědci ji už přirovnávají ke spalničkám, které jsou extrémně nakažlivé,“ uvedl Černý. Sám tento názor nesdílí, ale potvrzuje extrémní nakažlivost omikronu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Podle něj může jeden nakažený infikovat až deset dalších lidí. „Je ale důležité, jak vysokou virovou nálož máte a jak moc virus šíříte do okolí,“ vysvětlil virolog. Zároveň podotkl, že záleží také na imunitním systému ostatních lidí. Varianta omikron se šíří velmi rychle nejen ve světě, ale i v Česku. Podle Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ) tvoří omikron v zemi 35 procent nových případů a v některých oblastech to může být až polovina všech nakažených.

Bude 50 tisíc nakažených denně?

Predikce SZÚ z pondělí 3. ledna ukazuje, že omikron má 50 procent z celkového množství případů přesáhnout zhruba 13. ledna. Jak informuje ČTK vláda kvůli začínající vlně varianty omikron chystá změnu některých opatření. Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury, které jsou nejdůležitější pro chod státu. V nich by pak lidé měli chodit do práce i v případě nařízení karantény. Takové opatření se má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) týkat také oblasti sociálních služeb, školství nebo zdravotnictví.

iVlastimil Válek

Česko se tak chce vyhnout problémům, které hlásí USA nebo některé státy v západní Evropě. Kvůli vysokému počtu nakažených lidí a osob v karanténě tam chybí pracovníci například v dopravě. Některé predikce předpokládají, že Česku může být denně pozitivně testováno až 50 tisíc lidí. Šéf zdravotnictví očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba 16. ledna. Měla by ale rychle polevit a v druhé polovině února už ustoupit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články