Šéfka Evropské komise: Uvažujeme o povinném očkování. Podle ní by o tom měli začít Evropané diskutovat

S příchodem podzimu v mnoha evropských státech propukla nová vlna nákaz koronavirem. Nemalé procento evropské populace přitom stále odmítá vakcínu.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

K tomu, aby očkování proti nemoci covid-19 bylo povinné, je stále blíže. V některých státech už rozhodli nebo uvažují o tom, že ho povinné alespoň pro někoho zavedou. Stále více politiků v dalších evropských státech hlasitě uvažuje o tom, že jde o jedinou cestu, jak z pandemie vybřednout. Mnoho lid pod vlivem dezinformací a strachu totiž vakcínu odmítá. K zastáncům se začíná klonit i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Rozhodnout musí jednotlivé země

Ta se ve středu na tiskové konferenci připojila k evropským politikům, kteří o možnosti hlasitě mluví. „Ne všichni se mohou očkovat, většina ale ano, a tak si myslím, že je pochopitelné, abychom vedli diskusi o tom, jak můžeme lidi přesvědčit, a případně uvažovali o povinném očkování v rámci Evropské unie,“ citoval server Novinky předsedkyni komise. Zdůraznila, že takové rozhodnutí je ale plně v kompetenci jednotlivých členských států

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Ptáte-li se na můj osobní názor, máme tady pandemii a máme také život zachraňující vakcíny, které ale nejsou využívány adekvátně,“ dodala. V celé Evropské unii je v současnosti očkovaných 77 procent dospělé populace, což je 66 procent z celkové populace. To znamená, že v unijních zemích je 150 milionů lidí, kteří vakcínu nedostali a virus je může velmi vážně ohrožovat na životě. Mnohé evropské země hlásí denně desetitisíce nových nakažených.

Česká vláda se debatě asi nevyhne

Já osobně, i vzhledem ke zkušenosti, jakou mám s covidem, jsem příznivcem toho, aby určité profesní skupiny, jejichž práce je pro fungování státu a pro boj s pandemii mimořádně významná, aby byly povinně očkovány. Zároveň ale dodávám, že tohle rozhodnutí nespadá do působnosti EU, její orgány nemůžou nařizovat povinné očkování, je to o politické odpovědnosti jednotlivých vlád členských států, a tak by to mělo i zůstat. Předpokládám tedy, že i nová vláda, která je vůči tomuto kroku zatím zdrženlivá a má pro to jistě své důvody, tak se této debatě nevyhne,“ řekl serveru Forum24 europoslanec Jiří Pospíšil.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Jiří Pospíšil

Povinnost očkování již zavedlo Rakousko. Naprosto vážně se o něm mluví i v Německu a zdá se, že mu jsou politici nakloněni. Podobná situace je například i v Řecku. O povinném očkování uvažuje i vláda v demisi Andreje Babiše. Úvahy směřují k tomu, že na vakcínu by museli lidé nad 60, možná dokonce nad 50 let, zdravotníci, lidé v sociálních službách, policisté, vojáci a případně další profese. Nově rodící se vláda zatím něčemu takovému nakloněna spíše není.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články