Někteří zaměstnavatelé požadují od svých zaměstnanců očkování. Mají na to právo?

Neočkovaní lidé mají čím dál větší problém při hledání práce. Pro mnoho zaměstnavatelů, především z velkých měst, se stává vakcinace podmínkou přijetí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Očkování proti covidu-19 není v Česku povinné, přesto se pro některé zaměstnavatele stává podmínkou. Jak informuje server CNN Prima NEWS jde hlavně o zdravotnický sektor. Vstup do mnohých zdravotnických zařízení je totiž podmíněn negativním PCR testem, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. V případě neočkovaných uchazečů o práci by se tak mohlo jednat o nákladnou záležitost. PCR testy nejsou lidem bez vakcíny hrazeny.

V zdravotnických oborech je to běžné

Oblast zdravotnictví s předstihem reaguje na vyhlášku o povinném očkování, která má začít platit od 1. března. Od tohoto data mají mít očkování povinně lidé nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Mezi nimi jsou právě i zdravotníci. Objevují se ale případy, že zaměstnavatelé požadují po uchazečích o zaměstnání očkování, i když nebudou spadat pod schválenou vyhlášku. Jde například o běžné pozice v nadnárodních řetězcích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína proti covid-19

Řešením od běžného hledání práce se tak pro zájemce stávají tematické skupiny na sociálních sítích, které mají tisíce členů. „Větší skupina vojáků hledá práci v civilu. Výhledově březen–červen. Zkušenosti v IT, Elektro, automechanik, síťový administrátor, řidič. Vzdělání s maturitou, i vysokoškolské,“ zněl například příspěvek jednoho z mužů v takové skupině. Někteří lidé navíc poptávají zaměstnání, kde není vyžadováno nejen očkování, ale také neplatí povinnost nosit ochranu dýchacích cest.

Odmítnutí kvůli očkování je na hraně zákona

Požadavky zaměstnavatelů na očkování potvrzují i pracovní portály. Jedná se ale podle nich o specifické případy. Jako příklad uvedl manažer portálu Profesia.cz Michal Novák pozici, ve které musí zaměstnanec cestovat do míst, kde je vakcína požadována. Podle něj ale zaměstnanec nemá povinnost odpovědět potenciálnímu zaměstnavateli na otázku ohledně očkování. Minimum inzerátů s podmínkou očkování potvrdil také tiskový mluvčí Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uchazeči o zaměstnání

Neexistují na to žádná data. Odmítnutí kandidáta kvůli očkování je ale na hraně zákona z důvodu možné diskriminace. O záměru některých firem nabírat jen očkované pracovníky informovala na začátku prosince ČTK. Z ankety mezi personálními agenturami vyplynulo, že někteří zaměstnavatelé zařadili otázku o očkování i do svých dotazníků pro uchazeče o zaměstnání. Zároveň si ale firmy nemohou dovolit nabírat jen očkované zájemce, protože jim to neumožňuje situace na trhu práce. Přišly by tím o desítky procent uchazečů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články