Za propagaci drog dostal Pirát a šéfredaktor časopisu Legalizace podmínku

Články v časopisu Legalizace podle obžaloby propagovaly drogy, vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za šíření toxikománie vyfasoval šéfredaktor časopisu Legalizace a zastupitel Prahy 2 Robert Veverka (Piráti) podmínku. Potvrdil to soudce okresního soudu v Bruntále Marek Stach. Časopisu zároveň uložil zaplatit peněžitý trest. Podle soudu časopis propaguje drogy. Veverka obvinění odmítá, trestní stíhání považuje za přehnané a zbytečné. Rozsudek není pravomocný, Veverka si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Policie zkoumala 60 čísel

V rámci vyšetřování policisté zkoumali 60 čísel časopisu z let 2010 až 2020. Podle obžaloby tam našla přes 200 protiprávních skutků, napsal Deník. Státní zástupce Jan Žalman v obžalobě vyjmenoval všechny články, které podle něj porušovaly zákon. Šlo například o recepty na jídla s obsahem konopí a další texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí.

Usmíváme se do kamery, ale do smíchu nám není. Soud nás uznal vinnými šířením toxikománie za deset let publikování…

Zveřejnil(a) Robert Veverka dne Středa 3. listopadu 2021

Obžaloba také uvedla, že nejméně jeden člověk se nechal inspirovat, sehnal si semena a podle rad a návodů v časopisu z nich vypěstoval a zpracoval rostliny se zakázanou látkou THC. Policie totiž na Bruntálsku vyšetřovala člověka, který neoprávněně pěstoval konopí. Státní zástupce uvedl, že v kauze z roku 2018 šlo o člověka, který konopí vypěstoval ze semen distribuovaných právě magazínem Legalizace. A tak se dostal před soud i Veverka.

Zvažuje odvolání

Soud nakonec podle ČT24 odsoudil Veverku k ročnímu podmíněnému trestu se zkušební dobou na dva a půl roku. Časopis vyfasoval peněžitý trest 50 tisíc korun. Po rozsudku Veverka, který je zastupitelem Pirátů v Praze 2, reagoval, že verdikt považuje za nešťastný a subjektivní. „Byl vynesen někým, kdo se na konopí dívá příliš represivní optikou. Jsem odsouzen za to, že jsem psal, jak se konopí pěstuje. Z rozsudku vyplývá, že se o této rostlině může psát jen negativně,“ cituje Veverku Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudní místnost

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Veverka zvažuje odvolání a ponechal si lhůtu na rozmyšlenou. „Musím se poradit s advokátem. Zamyslet se nad tím. Situaci vyhodnotit. Například ve vztahu k mé pověsti, magazínu, ale i lidem, kteří by do budoucna o konopí chtěli také něco napsat,“ řekl. Dvouměsíčník Legalizace má za cíl poskytovat ucelené, komplexní, objektivní a vyvážené informace o rostlině konopí a nezaujatě informovat o drogové problematice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články