Ministr zdravotnictví představil Národní institut pro zvládání pandemie. Má za úkol vytvářet odborná doporučení a stanoviska.
Nový Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP) byl zřízen ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Šéfem týmu se stal epidemiolog Roman Chlíbek. Celý tým má za úkol vytvářet odborná doporučení a stanoviska pro ministerstvo zdravotnictví, kterými se následně zabývá Integrovaný centrální řídící tým (ICŘT). Společně s NIZP spolupracuje a analyzuje dopady, výhody a realizovatelnost stanovených doporučení.
Kdo je epidemiolog Roman Chlíbek?
Tyto doporučení jsou předkládána ministrům věnujícím se problematice covidu-19, zástupcům krajů, a také Ústřednímu krizovému štábu. Institut funguje neformálně již několik měsíců. Každý týden v něm zasedají přední vědci a odborníci.
Institut vede epidemiolog Roman Chlíbek z Univerzity obrany, zároveň předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP, který bude také v čele Skupiny imunologické a vakcinologické. NIZP však tvoří i jiné odborné skupiny například Skupina analytická pod vedením Lenky Přibylové z Ústavu matematiky a statistiky Masarykovy univerzity v Brně nebo Skupina epidemiologie a prevence covid-19 pod vedením Rastislava Maďara.
Pandemie a přesné řešení
Odborná stanoviska a doporučení, která institut vytváří pomohou zvládat epidemii onemocnění covid-19 co nejefektivněji. Opatření následně projedná Centrální řídící tým a také ministři. V průběhu tvorby opatření, jsou vždy konzultována s Asociací krajů v čele s hejtmanem Martinem Kubou. Bez této spolupráce by řešení pandemie nebylo možné. Dále jsou také konzultována se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.
Další nezbytná skupina jsou podle ministra zdravotnictví hejtmani. „To je kruciální součást celé této struktury,“ cituje Česká televize ministra Válka. Navržená opatření se s nimi konzultují.
„V České republice dosud chyběla všeobecně respektovaná autorita, která by reprezentovala odborná stanoviska příslušných výborů lékařských společností České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a byla nezávislou oporou ministerstva zdravotnictví, jako je tomu třeba v Německu v případě Kochova institutu,“ cituje Forum24 vysvětlení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.