Britská studie: Muži s ochranou dýchacích cest jsou více sexy. „Roušky nám rozšiřují fantazii a domýšlíme si, jak daný člověk vypadá,“ řekl psycholog Kulhánek

Britští vědci tvrdí, že muži se zahaleným obličejem jsou pro ženy více atraktivní. Vyplývá to z nové studie psychologa Michaela Lewise.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Téměř dva roky už se chráníme před nemocí covid-19 rouškami a respirátory. Vědci z Velké Británie nyní přišli se zajímavým důvodem, proč ochranu nosit. Nová studie uvádí, že lidé s rouškou jsou pro ostatní atraktivnější než ti, kteří ji nenosí. Výsledky studie přinesl server TN.

Sexy modrá

K problematice této studie se vyjádřil i psycholog Jan Kulhánek. „Roušky se určitě staly součástí našeho každodenního života. Vytváří určitý pocit bezpečí. Rozšiřují nám fantazii a domýšlíme si, jak daný člověk vypadá. Většina lidí se dnes s ochranou dýchacích cest cítí komfortně, protože ji používá většina populace,“ řekl pro Události247 psycholog z Centra pro modelování biologických a společenských procesů.

iZdroj fotografie: Ivan Radic / Creative Commons / CC BY-SA
Muž v roušce

43 žen hodnotilo v rámci studie z Cardiffské univerzity 40 zahalených mužských tváří. Ženy hodnotily obličeje zakryté rouškou, látkovou rouškou, knihou nebo vůbec. Výsledky studie překvapivě ukázaly, že jako nejatraktivnější byli ohodnoceni muži, kteří nosili modrou chirurgickou roušku.

Ještě před pandemií však výzkumy ukazovaly opak. Psycholog Michael Lewis sdělil, že před koronavirem byly zahalené tváře atraktivní méně. Vědci studii z doby před covidem prověřili, protože chtěli pochopit, jestli má vnímání atraktivity člověka vliv i na to, jakou ochranu obličeje nosí.

Studie z pohledu mužů

„Naše studie naznačuje, že tváře jsou považovány za nejatraktivnější, když jsou zakryté chirurgickou rouškou. To může být způsobeno tím, že jsme zvyklí, že tyto roušky nosí zdravotníci a spojujeme si je tak s profesemi ve zdravotnictví nebo sociálních službách. V časech, kdy se cítíme zranitelní, nás tak nošení roušek může uklidňovat, a proto se cítíme vůči nositeli pozitivněji,“ řekl Lewis.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Studie

„Část tohoto efektu může být důsledkem schopnosti skrýt nežádoucí rysy v dolní části obličeje, ale tento efekt byl přítomen jak u méně atraktivních, tak u atraktivnějších lidí,“ uvedl psycholog. Účastnice studie hodnotily atraktivitu obličejů na stupnici od 1 do 10. Podle odborníka výsledky dokazují, že lidé už si nemyslí o zamaskovaných, že jsou nemocní a je potřeba se jim vyhnout. Uvedli autoři studie na webu univerzity.

„To souvisí s evoluční psychologií a tím, proč si vybíráme partnery, které si vybíráme. Nemoc a důkazy o nemoci mohou hrát velkou roli při výběru partnera. Dříve by jakékoli náznaky nemoci byly velkým problémem. Nyní můžeme pozorovat posun v naší psychologii, takže roušky už nepůsobí jako náznak nemoci,“ doplnil odborník s tím, že výzkum bude proveden ještě jednou, ale s ženskými tvářemi. Údajně kvůli zjištění, zda efekt funguje pro obě pohlaví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články