Vláda naplánovala zrušení testování ve školách. Podle lékaře Pollerta to šíření viru neovlivní

Od středy přestává platit povinnost prokazovat se certifikáty o očkování. Zrušení testování zaměstnanců a žáku škol je naplánováno na 18. února.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tuzemsko očekává rozvolnění pandemických opatření, píše Echo24. Podobně jednají i jiné státy. Současná mutace koronaviru omikron totiž nezpůsobuje závažné zdravotní komplikace. Počet hospitalizovaných neroste, ale podle Echa24 spíše klesá. V Česku se navíc přestane vyžadovat potvrzení o očkování u některých volnočasových aktivit. V druhé polovině února se dále podle Echo24 plánuje i ukončení povinného testování zaměstnanců. Roušky však Čechům ještě podle serveru Echo24 zůstanou.

Jak to je s koncem testování a certifikátů

Od středy 9. února přestane platit povinnost prokazovat se očkovacím certifikátem při vstupu do restaurací i provozoven služeb, píše Echo24. Dále to platí i při návštěvě kulturních a sportovních akcí. Vláda také oznámila konec povinného testování zaměstnanců a žáků škol. „Vzhledem k vývoji jsme se dohodli, že 18. února skončí plošné povinné testování,“ sdělil premiér Petr Fiala podle Echo24.

Respirátory Čechům však ještě zůstanou. „Podle odborníků se ukazují jako vysoce efektivní a zároveň jsou minimálně omezujícířekl premiér dle Echa24. Nadále bude platit i omezení počtu účastníků na hromadných akcích.

Lékař Lukáš Pollert si nemyslí, že zrušení testování bude mít vliv na šíření viru. „Podle mých zkušeností z epidemiologie si myslím, že tyto kroky nebudou mít na šíření omikronu vliv. Zrušení testování ani nošení roušek nemá na šíření omikronu vliv. Rouška má smysl pro nemocné lidi, ale ti jsou většinou doma a nákazu tak nešíří,“ uvedl pro Události247.

ÚZIS rozhoduje

Testování podle předsedy vlády nepochybně zpomalilo přenos viru. „Vyhnuli jsme se vysokému zatížení nemocnic a situaci jsme zvládli, pandemie se vyvíjí podle predikcí, máme situaci pod kontrolou bez drastických opatření, lockdownů a nouzového stavu,“ doplnil Fiala dle informací Echa24.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Petr Fiala

Ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že při dalších krocích se bude řídit daty z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). „Vzhledem k předpovědím ÚZIS chceme v druhé polovině února přistoupit k nastavení harmonogramu ukončení stavu pandemické pohotovosti. Na základě epidemiologických dat se rozhodne, na kdy vláda konec pandemického stavu navrhne dolní komoře, která o něm následně bude rozhodovat,“ citovaly České noviny ministerstvo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články