Od 1. března přestane platit většina protiepidemických opatření. Podle premiéra Petra Fialy bychom měli nosit už jen respirátory. Epidemiolog Roman Prymula by sundal i je.
Prymula ve vysílání na CNN Prima News řekl, že v těchto chvílích už přínosy rozvolnění převažují nad potenciálními riziky. Zároveň upozornil, že po dvou letech pandemie existuje vysoká poptávka po velkém rozvolnění. „Je to celosvětový trend,“ doplnil. K rozvolnění už před nějakou dobou přistoupila Velká Británie nebo Dánsko. Ve čtvrtek postupné ukončování opatření oznámilo Slovensko, a dokonce i Rakousko, které šlo až donedávna v boji proti covidu velmi tvrdou cestou.
Rozvolňování postupně probíhá po celém světě
Premiér Petr Fiala už dříve avizoval, že od března přestanou platit téměř všechna opatření, zůstat by mělo jen nošení respirátorů. Prymula si však myslí, že i to by mohlo brzy skončit. „Pokud bychom měli respirátory delší dobu, bylo by riziko mírně menší, ale pokud srovnáváme přínosy obecně, tak skutečně nastává čas, abychom je odložili,“ uvedl.
Bývalý ministr zdravotnictví Prymula řekl už loni v listopadu, že se musíme naučit s koronavirem žít. Píší o tom Novinky. Uvedl tehdy taky, že restriktivní opatření budou platit ještě minimálně půl roku. Epidemiologická situace v Česku se v té době dramaticky zhoršovala a počty nově nakažených trhaly rekordy. Teď už to ale vypadá, že se opravdu blýská na lepší časy.
Epidemiolog by roušky nechal jen jako dobrovolné
Epidemiolog Zdeněk Hostomský s názorem svého kolegy ohledně nošení respirátorů naprosto souhlasí. „Podle mě mělo být nošení respirátorů už dávno založeno na dobrovolné bázi, podobně, jako to mají ve Švédsku, nebo třeba na Floridě. Vidím to v hromadné dopravě, lidé to mají takzvaně na půl žerdi, a to nemá naprosto žádnou účinnost. Největší zločin vidím v tom, že se nutí děti ve školách, aby to nosily, protože jim to skutečně škodí.“
Na to, proč jsme ochranu dýchacích cest ještě neodložili, má jasný názor: „Myslím, že vláda potřebuje ukázat, že něco dělá a respirátory jsou hned jasně vidět. Ve skutečnosti to ale z medicínského a biologického hlediska už nehraje žádnou roli. Podle mě bychom toto nošení už mohli jako symbol ukončit. Odložení roušek, respektive aby to bylo na dobrovolné bázi, bude pro mě konec epidemie a je to důvod k oslavě.“