Ruská válka proti Ukrajině ruší řadu dosavadních návyků v Evropě. Jedním z nich je pohled na ukrajinskou žádost o členství v Evropské unii.
Podle Alexandra Vondry, bývalého ministra obrany a současného europoslance, se Vladimir Putin přepočítal. V rozhovoru pro Echo24 řekl, že svět teď bude víc mocensky multipolární. Podle něj už nebudou země mezi. Bělorusko je v područí Ruska, naopak Finsko a Švédsko mají nakročeno do NATO.
Putinovi pýcha zřejmě zatemnila mozek
Na otázku, jak hodnotí dosavadní vývoj situace, Vondra odpověděl: „Vojenští stratégové se dost shodují v názoru, že Putin podcenil odpor, a že mu pýcha zatemnila mozek. První den po invazi se i z map, které se objevovaly, automaticky počítalo s tím, že dobytí či obklíčení Kyjeva a Charkova je otázkou pár hodin. Samozřejmě to neznamená, že Rusko nemůže nasadit daleko silnější vojenské prostředky. Znamenalo by to ale obrovské oběti na civilním obyvatelstvu, válku ve městech a z Putinova pohledu definitivní ztrátu Ukrajiny.“
Jak píše Magazín plus, konflikt ale změní i Evropskou unii. Napadením Ukrajiny dosáhl ruský prezident přesně toho, čemu se dlouhou dobu snažil zabránit. Místo rozvrácení Evropské unie ji bezprecedentně posílil a sjednotil. U ozbrojených konfliktů nabízela zatím Evropská unie jen komentář o „hlubokém znepokojení“. Teď je ale vše jinak a EU se semkla. Pro tvrdé sankce proti Rusku jsou také Maďaři, i když se premiér Viktor Orbán v posledních letech přátelil s Putinem více než se svými unijními kolegy.
Podle analytika je předčasné předvídat
Orbán oznámil, že vztahy Maďarska a Ruska byly až do nedávné doby v rovnonáze a férové, válka ale vytvořila novou situaci. Evropská unie také začíná řešit žádost prezidenta Volodymira Zelenského o přijetí Ukrajiny do bloku. „Skutečně časem patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi,“ nechala se slyšet předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. S přijetím souhlasí také český premiér Petr Fiala a jeho slovenský protějšek Eduard Heger.
„Domnívám se, že předvídat multipolaritu mezinárodního systému na základě této události je zatím předčasné. Tvrdit, že nastává systém bipolární, je podle mého názoru scestné, protože Rusko evidentně není supervelmocí, kterou byl Sovětský svaz za studené války,“ zhodnotil situaci pro Události247 analytik Vít Borčany z Asociace pro mezinárodní otázky.