Bezpečnostní expert David Bohbot: Putin nebo Zelenskyj, jeden z nich může být zavražděn, plánovaná akce to ale nebude

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před časem odmítl nabídku USA a zůstal bránit svou vlast. Je ale v bezpečí? A je v bezpečí jeho ruský protějšek Vladimir Putin?

i Zdroj fotografie: S vědomím Velvyslanectví Ukrajiny v Praze / Facebook
                   

David Bohbot je bezpečnostní expert, který se narodil v Izraeli. Od roku 1996 žije a podniká v České republice a jeho společnost MASADA Security Solutions působí v Praze a v Kladně. Působí taky jako bezpečnostní konzultant, analytik a lektor. Zároveň je aktivním trenérem boje z blízka, střelby a Krav Maga.

Situace na Ukrajině je i nadále napjatá. Jaký očekáváte další vývoj?

Situace se nemění, ruská armáda stále útočí a vítězí, jenom postupně přidává víc a víc plynu. Obávám se, že Vladimir Putin pošle do boje další síly a bude dobývat další a další města. Jsme svědky boje obra a trpaslíka. Sympatie mohou pomáhat, ale nezmění jasný výsledek tohoto boje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal ukrajinské vojáky z mírových misí, aby pomohli s obranou země. Jak důležitý to byl krok?

Ukrajina má dost bojeschopných vojáků, kteří mají dostatek zkušeností z posledních osmi let bojů s domobranci v Luhansku a Doněcku. Tito vojáci mají mentální zkušenosti a pozitivní morální vliv na své druhy ve zbrani, ale nemají vliv na intenzitu, ani na výsledek tohoto boje. Je to dobré mediální gesto, nic víc.

Ukrajině se přihlásilo 20 tisíc dobrovolníků do mezinárodní legie. Tím už se ale konflikt nestává jen válkou mezi Ukrajinou a Ruskem, souhlasíte?

Tento boj má už dávno mezinárodní charakter. Na Ukrajině se střetávají zájmy i vojáci mnoha států a národů. Stejně jako se připojují do boje mezinárodní sily na Ukrajině, i Putin má cizí vojáky. Mezi těmito dvěma skupinami je ale velký rozdíl. Zatímco proukrajinské cizí sily přijíždějí pomáhat a chránit, na straně Ruska se mohou objevit velice nebezpečni bojovnici, mnozí z nich z Blízkého východu. Tito lidé jsou schopni udělat velkou škodu a vést velice nepříjemný a nekompromisní boj, který může způsobit velký nárůst civilních ztrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tanky

Co se podle Vás stane, až v mezinárodní legii někdo padne? Až se do světa začnou šířit zprávy o úmrtích zahraničních vojáků? Může to vyvolat nějakou další vlnu?

To samozřejmě může, ale nemyslím, že se to stane. Spíše to vypadá, že válka skončí dříve, než přijdou další komplikace. Nevidím příliš možností, které by mohly válku prodloužit o ještě jeden měsíc.

Na Ukrajinu chtějí jít bojovat také lidé z České republiky. Měli by podle Vás mít tu možnost?

Ne. Nesmíme udělat nic takového. Musíme dát najevo, že jsme proti jakékoliv otevřené intervenci, která může způsobit problémy České republice. Není to naše válka a nemůžeme se stavět na opačnou stranu proti Rusku. Zvláště ne za situace, kdy nemáme ani silnou armádu, a vlastně ani spor s Ruskem.

Lidé to ale možná cítí jinak…

Nevidím prostě žádný důvod provokovat Putina. Momentálně to sice vypadá, že je na tom špatně, ale to se může velmi rychle změnit. Nikdo tady nemyslí na to, že se do války mohou zapojit i jiné státy, které odpoví na volání Ruska, pokud bude cítit, že se do boje proti němu zapojily mezinárodni sily. Nemusí to být jen Čína, ale i jiné síly. Navíc i samotné Rusko je pro nás až příliš silný soupeř a my už víme, že se v nouzové situaci nemůžeme na nikoho spolehnout. Raději kalkulujme, buďme opatrní a držme se co nejvíce mimo tento konflikt.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

V České republice se znovu začalo hovořit o obnovení základní vojenské služby. Co myslíte, mělo by k tomu dojít? Potřebujeme to?

Dnes už říkám ano. Ještě nedávno by to bylo obtížné prosadit jak ze sociálních, tak z mezinárodně politických důvodů. Bezpečnostní situace ve světě i v Evropě se však rychle zhoršuje. Občané by měli být připraveni čelit hrozbám, které mohou zásadně ovlivnit naše životy, měli by být připraveni organizovaně a účinně bránit sebe, své rodiny a svůj majetek, nebo společně reagovat na rozsáhlé přírodní katastrofy a krizové situace.

Je podle vás reálné, aby se obnovila povinná vojna v tom formátu, jaký tady byl dříve, nebo by se případně volila jiná forma základní vojenské služby?

Neznám tak úplně původní dvouletý formát povinné vojenské služby. Znám ale velmi dobře izraelský model přípravy obyvatel na vojenské i nevojenské hrozby a myslím, že by se v modifikované podobě bez problémů a velmi dobře uplatnil i v České republice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Armáda

Ruským terčem číslo jedna je prezident Zelenskyj, ten je však chráněný. Dokážete odhadnout, zda je vůbec reálné, aby ho Rusové dopadli? A co by k tomu případně muselo vést?

Zelenskyj, a dokonce ani Putin, nejsou chráněni před vraždou nebo únosem absolutně, a možné je všechno. Stačí zrada vůči jednomu z nich, vycházející z kruhu jejich nejbližší ochrany a může dojít i k tomu, že jeden z nich bude zavražděn. Plánovat ale něco takového dlouhodobě nedává smysl, spíše by to byla věc impulzivního rozhodnutí individua nebo skupiny. Pak je to uskutečnitelné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články