Ruský postup vojsk na Ukrajině může výrazně ovlivnit počasí. Přichází bahnité období, které zpomalilo i Napoleona

Ruská invaze na Ukrajinu postupuje pomalu nejen kvůli silnému odporu, ale také z důvodu bahnitých cest. Tání sněhu téměř znemožňuje postup těžké techniky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slovem rasputica je na Ukrajině označován jev vyskytující se dvakrát do roka. Na podzim jde o situaci, kdy cesty v rovinatých oblastech jsou zneprůchodněny kvůli přívalům dešťů, na jaře pak jde o tání sněhu, kdy bývá situace ještě horší. Jak informuje server iDnes, jarní rasputica se většinou objevuje až v polovině března, ale letos přišla o něco dříve. Stojí za tím především mírné lednové počasí. A právě hlubokému bahnu teď čelí také ruská vojska. I to je podle řady vojenských expertů důvod, proč ruské kolony na Ukrajině postupují tak pomalu.

Doplatí Rusové na bahnitý terén?

Masy lepivého bahna jsou aktuálně především na východě a severu Ukrajiny. Takový pomalý postup ruské invaze na Ukrajinu zřejmě neočekávalo ani vedení ruské armády. Podle ukrajinského vojenského analytika Mykola Beleskova nastalo několik situací, kdy ruské tanky neprojely rozbahněným polem. Techniku tak museli vojáci opustit a jít pěšky. „Tento problém existuje a bude se dál zhoršovat,“ uvedl pro agenturu AFP. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Odborník na vojenskou strategii generál Dominique Trinquand má za to, že ruský prezident Vladimir Putin předpokládal dobytí Ukrajiny během několika dnů, což mu ale nevyšlo.

Ruská armáda se tak dostává do obtížných situací. „Protože ruské jednotky nemohou opustit hlavní silnice, nemohou dobývaná města obklíčit,“ uvedl Tringuand. Podle něj tak Rusové mohou útočit jen z nějakých míst, což je znevýhodňuje. Ukrajinci totiž místní terén znají dobře. S tím, že počasí hraje do karet ukrajinské straně souhlasí také expert na politické násilí v občanské a konvenční válce Jason Lyall. „Ukrajinská armáda má čtyři zbraně: Javelin, Stinger, rasputicu a TikTok,“ napsal na sociální síť Twitter.

Na Ukrajinu dorazil obávaný sniper

Putin by nebyl v historii jediným, kdo by doplatil na rasputicu. V roce 1812 zpomalilo bahno také Napoleonovu armádu při ústupu z Ruska. Podobně počasí překvapilo také v roce 1941 Adolfa Hitlera při útoku na Sovětský svaz. A Ukrajina má nově posilu nejen v počasí, ale také v podobě kanadského odstřelovače. Ukrajinskou armádu přijel podpořil muž s přezdívkou Wali, který se během svého působení v Afghánistánu a Iráku stal jedním z nejobávanějších odstřelovačů na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odstřelovač

Jak připomíná server CNN Prima News, může za to také skutečnost, že zastřelil teroristu z ISIS na vzdálenost téměř 3,5 kilometru. Walli teď vyslyšel výzvu ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, který do země láká cizince, aby bojovali proti ruským jednotkám. Kanaďan tak rozšířil cizineckou legii, která už má podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby více než 20 tisíc lidí z 52 zemí světa.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články