Čína obhajuje svá drastická covidová opatření. Patří mezi ně i oddělování dětí od rodičů

V případě pozitivního testu jsou děti, včetně kojenců, v Šanghaji odebírány od rodičů a umístěny do osamocené karantény.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šanghaj zůstala i v pondělí uzavřena. Čínské finanční centrum s 25 miliony obyvatel čelí nejzávažnější koronavirové vlně od vypuknutí pandemie covidu-19. Podle serveru CBSNews kvůli růstu pozitivních případů úřady oddělují každého pozitivně testovaného od ostatních osob. Výjimku nemají ani ti nejmenší. Politika, při které jsou i malé děti bez příznaků, po pozitivním testu oddělovány od rodičů, vyvolává pobouření.

Týká se to dětí starších tří měsíců

Děti mladší sedmi let jsou ošetřovány ve veřejných zdravotních střediscích a starší děti jsou izolovány v centralizovaných karanténních místech. Odebírány jsou po pozitivním testu všechny děti starší tří měsíců. Mnoho rodičů s tímto přístupem nesouhlasí. Na sociálních sítích se objevují názory, že doprovázet své dítě je nejzákladnějším právem a nemělo by být omezováno nějakou podmínkou. Šíří se také videa miminek a malých dětí, jak jsou osamocena ve státních zařízeních. Čína ale svou politiku obhajuje.

Podle šanghajské úřednice ze zdravotní komise Wu Qianyu jde o opatření nutné pro prevenci a kontrolu virů. „Dali jsme jasně najevo, že děti, jejichž rodiče jsou také pozitivní, mohou žít na stejném místě jako děti,“ dodala. V pondělí bylo v Šanghaji potvrzeno 9 tisíc pozitivních testů na covid-19. Ve finanční metropoli se koronavirová situace začala zhoršovat zhruba před měsícem. Lockdown celého města původně úřady vylučovaly, ale nakonec rozhodly o plošném testování obyvatelstva spojeného s uzávěrou města.

Rekordní počty nákaz

V uzavřených částech měly fungovat jen továrny zajišťující nezbytné služby a dodávky potravin. Lockdown měl skončit v úterý 5. dubna. Jak informují Novinky, od pátku je ale v lockdownu kvůli nárůstu počtu případů covidu-19 většina obyvatel Šanghaje. Lidé se tak obávají, že uzávěra potrvá mnohem déle, než bylo původně plánováno. Během přísného lockdownu není možné ani venčit své psy a omezený je také přístup k čerstvým potravinám. Někteří lidé musí přespávat na pracovištích.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19 v Číně

Obří tlak je vyvíjen také na zdravotnický systém. Někteří lidé si stěžují, že kvůli uzávěrám se nemohli dostavit na plánovanou dialýzu nebo chemoterapii. Čína se navíc potýká s nárůstem infekcí nejen v Šanghaji. V pondělí v zemi testy potvrdily 13 tisíc případů nákazy covidem-19. Jedná se tak o nejvyšší počet od poloviny února 2020. V posledních měsících Čína přitom udržovala denní počty nakažených na dvou až trojciferných číslech. Dosahovala toho díky hromadnému testování, cestovním omezením a tvrdým uzávěrám v místech výskytu nákazy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články