První kraj s nouzovým stavem. V Zlínském kraji budou covidovou situaci řešit razantně

Zlínský hejtman Radim Holiš chystá jako první omezení společenského života, aby pomohl přetíženým nemocnicím. Opatření by mělo trvat nejméně dva týdny.

i Zdroj fotografie: S vědomím Radima Holiše - hejtman zlínského kraje / Facebook
                   

Od příštího týdne budou zřejmě na Zlínsku zakázány akce nad 100 lidí. Opatření by na základě legislativních možností měli vyhlásit hygienici. Hranice kapacity však hlásí nemocnice po celé republice. V úterý testy odhalily 25 864 nových případů covidu, je to nejvíc za den od začátku epidemie. V nemocnicích je 5652 lidí, 799 z nich je v těžkém stavu. Informaci přinesl server Lidovky.

Omezení na Zlínsku by mohla platit od pondělí

Jako první se rozhodl na kritickou situaci zareagovat zlínský hejtman Radim Holiš, jeho prioritou udržet v chodu školy, firmy a služby. Proto bude jako první v pořadí omezen společenský život. Zákaz akcí nad sto lidí by se týkal venkovních akcí i akcí, které se konají uvnitř. „Nechceme ale úplně zastavit sportovní utkání a jiné společenské akce,“ uvedl hejtman.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

Nemocnice po celé republice jsou zaplněné pacienty s covidem. Hejtmani se v úterý s vládou dohodli, že nouzový stav se zatím vyhlašovat nebude. Znamená to žádné vládní nařízení, které by omezilo chod a kontakty v krajích. Holiš se proto rozhodl, že kraj využije zákonné možností hygieny a omezí společenský život. Spolu s dalšími orgány kraje včetně krizového štábu požádá hygieniky, aby opatření vyhlásili. Začít platit by mohlo od pondělí 29. prosince.

Instituce zareagují až podle aktuální situace

Opětovné omezení provozu očekávají například pracovníci Slováckého divadla v Uherském Hradišti: „Pokud jsem tomu správně rozuměl, tak nařízení se všemi podrobnostmi musí vydat hygiena. Teď je vyjádření velmi obecné, že by to zřejmě mělo být od pondělí, že by to zřejmě mělo být nad sto lidí. Až budeme znát konkrétnosti, tak se k tomu postavíme,“ uvedl k tomu herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Záležet bude také na počtu diváků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem v nemocnici

Hejtman Radim Holiš si myslí, že vyhlásit v kraji stav nebezpečí není řešením. Podle něj to není vhodný způsob řešení epidemie. Za posledních sedm dní je ve zlínském kraji 1299 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Po Olomouckém kraji je to druhý nejvyšší údaj mezi kraji v zemi. Nemocnice ve Zlínském kraji omezily plánované operace a musí v nich vypomáhat vojáci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články