Válečný konflikt s Ruskem by mohl pomoci ukončit vznik Polsko-ukrajinské unie. Shodli se na tom někteří polští politici.
Jak píše TN, rozhodnutí padlo na Evropském kongresu místních samospráv ve městě Mikolajki. Ukrajině by to podle politiků mimo jiné umožnilo také okamžité začlenění do Severoatlantické aliance a Evropské unie. K setkání došlo údajně už 12. dubna, informuje o tom Polská tisková agentura.
Už je správný čas na unii
Na tom, že by se Polsko a Ukrajina měly sjednotit a vytvořit Polsko-ukrajinskou unii se na kongresu místních samospráv shodlo pět polských politiků, a to včetně Czeslawa Bieleckého z vládoucí strany Právo a spravedlnost, píše TN. Podle TN ve společném prohlášení uvedli, že teď je ten správný čas na vznik Polsko-ukrajinské unie. Politici řekli, že by to mohla být cesta k okamžitému přijetí Ukrajiny do NATO a Evropské unie.
Interesting idea.
At the 7th European Congress of Local Governments, influential Polish politicians from across the spectrum agreed with the statement:
“This is the moment to create a Polish-Ukrainian Union”.
It could be a way for Ukraine to join NATO $ EU immediately.
(1/2) pic.twitter.com/IxzAqZRmXT— Visegrád 24 (@visegrad24) April 17, 2022
Někteří z účastníků setkání však dle TN rozhodně odmítli, že by se mělo jednat o unitární, neboli jednotný stát. Uvedli, že by podle nich byla dobrým řešením konfederace, čili sdružení států. Obě země by díky tomu do značné míry zůstaly autonomními. Jednalo se však pouze o neformální debatu, která Varšavu ani Kyjev k ničemu nezavazuje, píše dále TN.
Podle experta je snaha o spojení těchto států nesmysl
O myšlence Polsko-ukrajinské unie v minulosti hovořil dle serveru TN také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spojení těchto států, které mají s více než 80 milionů obyvatel, by se podle něj stalo velkou protiváhou Německa. TN ale připomíná, že sjednocení by téměř s jistotou přineslo vážné ekonomické problémy. Polsko je totiž oproti Ukrajině výrazně vyspělejší. Oba národy už ve společném státě žily. Bylo to v Polsko-litevské unii v letech 1569 až 1795.
Podle analytika Michala Lebdušky je však snaha o sjednocení Polska a Ukrajiny nereálná. „Zní to až jako fantasmagorický a nereálný plán, který je spíš jako určitý vtip, jak nějakým způsobem reagovat na ruskou agresi na Ukrajině. Není to nic, co by mohlo být z hlediska obou států na stole. Takové uspořádání vůbec nedává smysl. Nedovedu si představit, že by na to lidé v těchto zemích vůbec přistoupili,“ uvedl pro Události247.