Lidé v Oděse se musí vyhnout i plážím. Válka se nezadržitelně přibližuje i přes moře

Válka na Ukrajině se v posledních dnech odehrává hlavně na východě země. Přesto hrozí nebezpečí i na jiných místech. Invazi navíc začíná řídit sám ruský prezident.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server Pravda, blízko přístavního města Oděsa byla zneškodněna mina, která vyplavala na hladinu. Vzhledem k tomu, že šlo o řízenou akci, nehrozilo nikomu žádné nebezpečí. Přesto městská rada jihoukrajinského města vydala občanům doporučení, aby se nepohybovali na pobřeží v blízkosti vody. Není to poprvé, co se během války na Ukrajině objevila zpráva o minách v Černém moři. Už v březnu bulharská vláda upozorňovala, že výbušné systémy ohrožují námořní dopravu, jak informoval server iDnes.

Mrazivé příběhy z Mariupolu

Miny měly být součástí ukrajinské obrany Oděsy před ruským námořnictvem. O přístavním městě na jihu Ukrajiny se mluví jako o jednom z důležitých cílů ruského útoku. Před pár dny Oděsu zasáhly ruské rakety a vyžádaly si osm mrtvých, jak informovala ČTK. Aktuálně ale ruská armáda zintenzivňuje boje hlavně na východě Ukrajiny. Pro Rusko zůstává klíčové ovládnutí Donbasu. Ostřelování tak nadále čelí také Mariupol. Přístavní město se podařilo Rusům už téměř dobýt, ale odpor panuje stále v hutním komplexu Azovstal.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Ulice Mariupolu po ruské invazi

V podzemních úkrytech v rozsáhlém areálu zůstávají stovky civilistů, v celém městě pak je až sto tisíc obyvatel. Naději tam vnesl poslední víkend, kdy ve městě zavládlo dočasné příměří a fungovaly také evakuační koridory. Lidé, kteří se z válečného běsnění dostali, vypovídají šokující příběhy. Většina z nich totiž strádala kvůli nedostatku potravin a vody. Jak píše server BBC, to je případ i dvaatřicetiletá Julije, která se schovávala v suterénu domu se svými třemi dcerami. V případě deště vybíhala s dětmi na ulici pít vodu z louží.

Zelenského rodné město

Jak Julija vypověděla pro BBC, někdy i přes ostřelování běžela několik kilometrů pro pitnou vodu do studny. Ani takové příběhy lidského utrpení ale evidentně ruského prezidenta Vladimira Putina neodrazují od pokračování invaze. Jak informuje server Daily Mail, šéf Kremlu naopak osobně začíná „speciální vojenskou operaci“, jak válku nazývá, sám řídit. Tvrdí to alespoň někdejší agent sovětské tajné služby KGB Boris Karpičkov. Důvodem má být především Putinova touha oznámit 9. května významné ruské válečné úspěchy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Na tento den totiž připadají v Rusku oslavy konce druhé světové války doprovázené vojenskou přehlídkou v Moskvě. Putin proto nemá mít podle informací Daily Mail zrovna skromný cíl. Dobýt chce do té doby město Krivyj Rih, které je rodištěm ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Snaha Putina uspět je docela pochopitelná. Zatím se Rusku v jeho tažení příliš nedaří. Podle ukrajinských odhadů přišla ruská armáda o zhruba 25 tisíc vojáků. Moskva přiznává jen 1 300 mrtvých, jak píše TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články