Severodoněck a Lysyčansk jsou mrtvá města, prohlásil prezident Zelenskyj

Ruským jednotkám se začíná na východní Ukrajině dařit. Podle ukrajinské hlavy státu jsou v početní převaze, přesto Ukrajinci ještě odolávají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server BBC, v pondělí probíhaly ve východoukrajinském Severodoněcku velké boje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v té souvislosti uvedl, že ukrajinské síly jsou přečísleny ruskými jednotkami. Boje navíc zesilují nejen v Severodoněcku, ale také v blízkém Lysyčansku. Obě lokality jsou podle ukrajinské hlavy státu „mrtvá města“, uvádí BBC. Upozorňuje také na skutečnost, že v případě dobytí Severodoněcku i Lysyčansku získá Rusko celou Luhanskou oblast.

Boje o Donbas

Podle serveru BBC ruské jednotky přitom už mají významnou část také Doněcké oblasti. Jde tedy o dva regiony, které tvoří Donbas. Právě jeho získání je zřejmě cílem ruské armády. Ta se na východní Ukrajinu soustřeďuje od března, kdy stáhla své vojáky ze severní části země, z okolí Kyjeva. Ukrajině se snaží pomáhat západní země, které posílají zbraně. V poslední době se mluví také o raketových systémech dlouhého doletu. Kyjevu je přislíbily Spojené státy i Velká Británie. Ukrajinci se tak nehodlají v žádném případě vzdát.

Jak píše ČTK, podle úterního ranního hlášení ukrajinského generálního štábu se podařilo ruské armádě způsobit velké ztráty. Útok byl odražen ve směru na Bachmut, konkrétně u obcí Nahirne, Berestove či Krynyčne. Jak dále informuje ČTK, britské ministerstvo obrany se domnívá, že Rusové chtějí odstřihnout Severodoněck od severu i jihu. Tomu odpovídá postup ruských sil v posledních týdnech. Svědčí pro to například ostřelování města Izjum na severu.

Další problémy v Mariupolu

Situace je podle amerického Institutu pro výzkum války (ISW) nepřehledná. Není tak jasné ani, kdo ve skutečnosti kontroluje Severodoněck, podle analýzy ISW kontrola „pravděpodobně často přechází z jedné strany na druhou“, píše server BBC. Podobně nepřehledná byla situace v minulosti také v hutním komplexu Azovstal, kde mnoho týdnů odolávali ukrajinští obránci ruským útokům.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zničený Mariupol

Teď není naopak zřejmé, jaký je osud ukrajinských mužů. Jak píše server BBC, podle ukrajinského prezidenta může být v zajetí přes 2500 vojáků, kteří Azovstal bránili. Převezeni měli být do oblastí kontrolovaných Rusy. Podle CNN Prima NEWS Mariupol navíc nadále čelí problémům. Město zasáhla humanitární krize kvůli nedostatku potravin i vody. Dále web BBC informuje, že podle ukrajinského úředníka ve městě propuká cholera kvůli rozkládajícím se mrtvolám a odpadkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články