V souvislosti s válkou na Ukrajině se často mluví o vypuknutí jaderné války. Teorii podporují prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina i zkoušky jaderných zbraní.
Nejčernější scénář. Tak se označuje možnost, při níž by šéf Kremlu použil jaderné zbraně. Odpověď ze strany Západu by totiž byla okamžitá. Následkem by byla hotová katastrofa. A nemusí k ní být příliš daleko. Už na začátku ruské invaze na Ukrajinu Putin uvedl svůj jaderný arzenál do bojové pohotovosti, jak informoval server TN. Domněnku, že si ruský prezident pohrává s myšlenkou použít jaderné zbraně potvrdila i jeho nedávná slova, kdy uvedl, že „pokud se Rusko ocitne v ohrožení, použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici,“ cituje jeho slova TN.
Česko v ohrožení
Podle mnohých expertů se za těmito tajemnými slovy skrývá jasný vzkaz: použití jaderných zbraní. To potvrdil pro server CNN Prima News i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. „Mě napadají taktické jaderné zbraně. Už útok na Ukrajinu je za hranou, tohle by mohlo znamenat rozpoutání třetí světové války,“ uvedl Hynek pro CNN Prima News. Obavy tak jsou na místě. Je třeba si uvědomit, že Česko s Ukrajinou dělí jen pár stovek kilometrů. Což pro atomové zbraně není žádná vzdálenost.
Česko by navíc mohlo být jednou ze zemí, kterou by Rusko mohlo zasáhnout i napřímo. Veškeré předpovědi a odhady jaderné války totiž přepokládají, že v případě použití jaderných zbraní Ruskem bude odpověď ze strany Západu velmi rychlá. Následně by tak Moskva posílala na Evropu jednu jadernou hlavici za druhou. Mířit budou hlavně na hlavní města. Nejen na ta evropská, ale i americká. Spojené státy jako člen NATO by totiž podle predikce serveru ZOOM Magazín poslaly na Rusko také několik jaderných hlavic.
Nezvratné následky
Bez šance na přežití by byli především ti v blízkosti ohnivé koule. Uvnitř jádra atomového výbuchu je teplota více než 5,5 milionu stupňů Celsia. Nepředstavitelné teplo ale zasahuje i okruh devíti kilometrů, záblesk světla pak může způsobit oslepnutí lidem i desítky kilometrů vzdálených od výbuchu. To všechno by byl jen začátek. Smrtící účinky trvají i několik let po útoku. Nemoc z ozáření by zaplavila svět. Svět, který by byl zničený. Podle studie vědců by jen v prvních hodinách konfliktu zemřelo až 90 milionů lidí, píše server ZOOM Magazín.
Česko by se navíc nemělo jak bránit. Většinu jaderného arzenálu na světě vlastní USA a Rusko. Oficiálně také může jadernými hlavicemi disponovat Čína, Francie a Spojené království. Ostatní země se na základě smlouvy o nešíření jaderných zbraní svého arzenálu vzdaly. Těžko dnes odhadovat, jestli je to dobře. Pravdou ale je, že vlastnictví atomových zbraní funguje především jako forma odstrašení případného nepřítele před útokem. V případě jejich použití už totiž vítěze není. Znamenalo by to konec světa jaký známe.