Spojené státy neposlaly Ukrajině žádané rakety s dlouhou dráhou doletu. Takový krok označil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv za „racionální“.
Jak píše web Blesk, místopředseda ruské bezpečnostní rady a exprezident Dmitrij Medveděv se vyjádřil k aktuální situaci na sociální síti Telegram. Kvitoval především rozhodnutí Spojených států nedodat Ukrajině salvové raketomety, které by umožnily zasáhnout ruské území. O dodávce raket s dlouhým doletem se spekulovalo poté, co americký Kongres schválil další pomoc Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů, tedy v přepočtu 933 miliard korun, informuje dále server Blesk.
USA pošlou jiné rakety
Mluvčí Pentagonu John Kirby ale nikdy nepotvrdil, že systémy HIMARS a M270 s dostřelem do 300 kilometrů Ukrajina od Spojených států dostane. Teď už je jisté, že se Kyjev salvových raketometů, které by mohly zasáhnout Rusko, z USA nedočká. A to i z bezpečnostních důvodů. Podle Medveděva by v případě poskytnutí takových zbraní, Rusko reagovalo okamžitým útokem na americké území, uvádí server Mirror.
„Kdyby zaútočili na naše města, ruské ozbrojené síly by dostály svým výhružkám v centrech těchto kriminálních rozhodnutí. Některá z nich vůbec nejsou Kyjev. Co dál, není třeba vysvětlovat,“ cituje vyjádření bývalé ruské hlavy státy Blesk. Pochvala Medveděva vůči Spojeným státům ale byla zřejmě předčasná. Jak informuje ČTK, USA nakonec dodají Ukrajině i pokročilé raketové systémy, které ji umožní provádět přesnější údery na klíčové cíle.
Na koho dopadají sankce?
Podle prezidenta Joea Bidena ale jeho země rozhodně nepodporuje Kyjev v tom, aby útočil mimo své hranice, jak řekl pro deník The New York Times. Jeden z členů administrativy amerického prezidenta měl zároveň upřesnit, že Spojené státy pošlou na Ukrajinu také raketomety HIMARS. Tento druh rakety má mít dosah zhruba 80 kilometrů, jak dále píše ČTK s odkazem na agenturu AFP. Bude tak zajímavé sledovat, jak bude na nové rozhodnutí reagovat ruská strana.
Moskvě se nelíbí ani zpřísňující se sankce proti Rusku. Podle Medveděva dopadají tresty hlavně na ruské občany, nikoliv na ruské politiky, píše Blesk. Cílem Západu je podle exprezidenta přinutit ruskou vládu k zavedení rozpočtových škrtů. „Embargo na nákup ruského plynu a ropy? Totéž: snížit příjmy do rozpočtu a přinutit stát přestat plnit sociální závazky jako například zvýšit platby v souladu s inflací,“ cituje Medveděvo vyjádření na sociální síti Telegram server Blesk.