Ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už zřejmě nebudou pobírat pětitisícovou humanitární dávku.
Zpřísnění pravidel schválila podle CNN Prima NEWS Sněmovna. Novelu zákona zvaného lex Ukrajina ještě před tím podpořil hlasy koaličních poslanců bezpečnostní výbor, píše CNN Prima NEWS. Plénum ji projednalo zrychleně ve stavu legislativní nouze hlasy 158 ze 161 přítomných poslanců z koalice i opozice, proti nebyl nikdo. Debata ale trvala více než čtyři hodiny. Předlohu ještě posoudí senátoři, informuje dále CNN Prima NEWS.
Změny mají zabránit dávkové turistice
„První soubor opatření lex Ukrajina jsme schválili v březnu, teď ale nastala potřeba na základě aktuálních zkušeností z praxe opatření upravit a doplnit. Musíme reagovat například na to, že už nejsme ve fázi šoku a už k nám nechodí 17 tisíc uprchlíků denně,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něj je zákon důležitý pro zvládání uprchlické krize v době, kdy přestane platit nouzový stav.
Poslanci ve zrychleném řízení schválili novelu Lex Ukrajina zpřísňující pravidla poskytování pomoci uprchlíkům před válkou na Ukrajině. pic.twitter.com/WABhgUae3x
— Poslanecká sněmovna (@snemovna) May 31, 2022
Podle předlohy „lex Ukrajina II“ nebudou ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky pobírat humanitární dávku 5000 korun. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobytem v Česku, píše CNN Prima NEWS. Má to zabránit takzvané „dávkové turistice“, kdy se uprchlíci zaregistrovali, dostali peníze a pokračovali do jiné země, informuje dále CNN Prima NEWS.
Změny se dotknou i peněz za ubytování uprchlíků
„Lex Ukrajina prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti na dočasnou ochranu. Naopak zkrátí lhůtu, ve které musí uprchlík nahlásit místo pobytu. Žadatelé budou muset nově prokázat, že mají domluvené ubytování,“ řekl Událostem247 mluvčí vlády Václav Smolka. Novela také upravuje například zdravotní pojištění běženců. Stát by jim ho měl podle Smolky hradit s výjimkou dětí a seniorů nejvýše 150 dnů místo jednoho roku.
Na solidární příspěvek domácnostem za bezplatné ubytovávání ukrajinských běženců budou mít podle novely nárok i ti ubytovatelé, u kterých si uprchlíci platí spotřebu plynu a elektřiny sami. Jak píší České noviny, pokud lidé poskytnou celé byty, příspěvek by dostávali jen v případě, že předchozí měsíc bylo obydlí prázdné. Teď stát domácnostem na ubytovaného uprchlíka poskytuje na měsíc 3000 korun, nejvýš ale 12 tisíc měsíčně.