Vláda chce prodloužit nouzový stav až do konce června. Musí o to ale ještě požádat Sněmovnu

Aktuálně platí stav nouze do 31. května. Jeho prodloužení ministři vysvětlují tím, že tak může Česko lépe zvládat příliv Ukrajinců prchajících před válkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda zároveň opakovaně zdůrazňuje, že na rozdíl od jeho platnosti při pandemii koronaviru, teď nouzový stav nijak české obyvatele neomezuje, píše CNN Prima NEWS. Předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová pro České noviny uvedla, že mimořádnou schůzi k vládní žádosti svolá na čtvrtečních 15 hodin.

Českých občanů se omezení nijak nedotýká

Nouzový stav potřebujeme pro výkon krizového managementu, především kvůli ubytování. Stále k nám přichází přibližně 1200 až 1800 lidí denně, to odpovídá typovým plánům pro nouzový stav,“ vysvětlil pro České noviny po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že nouzový stav vláda nechce prodloužit o více než 30 dnů. „Tento právní instrument chceme nahradit. V legislativním procesu je novelizace lex Ukrajina,“ Rakušanova slova citovaly České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině začala 24. února a nouzový stav v Česku platí od pátku 4. března. CNN Prima NEWS připomíná, že na konci března se členové vlády shodli, že ho chtějí na déle než 30 dnů. Museli o to však požádat Sněmovnu. Opoziční poslanci to kritizovali. Protože má ale vládní koalice v dolní komoře většinu, byl nouzový stav prodloužen až do úterý 31. května. Od začátku války na Ukrajině do Česka utekly statisíce Ukrajinců. Speciální vízum má podle údajů ministerstva vnitra přes 340 tisíc z nich. 

Stav nouze a nekonečná administrativa

Nouzový stav vládě umožní flexibilně reagovat na aktuální problémy,“ řekl Událostem247 mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. „Může také lépe zajišťovat ubytovací kapacity pro uprchlíky za součinnosti krajů, nebo vyplácet kompenzační příspěvky. Díky nouzovému stavu se také zjednoduší procesy v gesci ministerstva práce a sociálních věcí i Úřadu práce. Je možné například rychleji vyřizovat sociální dávky českým i ukrajinským občanům,“ vysvětlil, proč je stav nouze potřeba Krátoška pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

Nouzový stav v Česku v posledních dvou letech opakovaně platil kvůli epidemii covidu. Poprvé ho však vláda vyhlásila v srpnu roku 2002 kvůli povodním. Neplatil ale v celé České republice, pouze v některých krajích. Kvůli pandemii covidu, která vypukla v roce 2020, vláda stav nouze vyhlásila 20. března. S přestávkami pak skončil loni v prosinci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články