Cena ropy se vrací na vysoká čísla zaznamenaná na začátku války na Ukrajině. Přispělo k tomu rozhodnutí Evropské unie o ropném embargu.
Svět žil v posledních letech v otázce ceny ropy v relativním klidu. Hodnotu snížila pandemie koronaviru, což mělo odraz na příjemných cenách pohonných hmot, které těšily nejen motoristy. Válka na Ukrajině ale celou situaci změnila. Ceny ropy vystřelily vzhůru. Jak vyplývá z údajů na webu Kurzy, cena ropy Brent byla na začátku března na rekordních 130 dolarech za barel. Po prvotním otřesu došlo k mírnému poklesu, ale v posledních dnech je možné vidět opět zvyšující se tendenci.
Ropné embargo cenami zacloumalo
Aktuálně je cena ropy Brent více než 120 dolarů za barel uvádí server Kurzy. A nemusí jít o konečnou hodnotu. Stávající růst vzhůru způsobilo oznámení Evropské unie, že do konce letošního roku sníží až o 90 procent dovoz ruské ropy, jak píše server CNN. Zvrátit trend nepomohlo ani rozhodnutí skupiny OPEC+ zvýšit těžní cíle o něco více, než byl původní předpoklad, uvádí píše ČTK. Cenu udrží vysoko i vyšší poptávka v Číně, protože asijská země zmírňuje protikoronavirová opatření. Vysoké ceny u čerpacích stanic tak budou nadále realitou.
Udrží je nejen samotné rozhodnutí Evropské unie přistoupit jako ropnému embargu, ale také hlavně jeho následné provedení. Státy Evropské unie chtějí do konce roku ukončit dovoz ruské ropy. Výjimku budou mít pouze tři státy, mezi kterými je i Česko. I to ale bude muset postupně hledat jiné zdroje ropy. A právě získávání této komodity ze vzdálenějších oblastí bude udržovat vysoké ceny ropy, respektive pohonných hmot, i v budoucnu, jak předpovídá pro CNN hlavní analytik společnosti Vortex Roslan Khasawneh.
Reálná mzda klesá
„Přímým dopadem jsou vyšší náklady na přepravu v důsledku cest na delší vzdálenosti a následně náklady na dodávku ropy,“ uvedl pro CNN Khasawneh. Všechno tak naznačuje jediné: na vysoké ceny pohonných hmot je nutné si zvyknout. To by ještě nebyla ta největší katastrofa, protože omezení cest autem není nic nereálného. Je třeba si ale uvědomit, že ceny pohonných hmot mají výrazný vliv na koncové ceny potravin.
Právě neutuchající zdražování potravin už mnoho lidí pociťuje jako neudržitelné. Obzvlášť v situaci, kdy českým občanům výrazně rostou také výdaje na energie. Vláda navíc nehodlá přistoupit k žádným plošným opatřením, která by mohla ulevit. Inflace tak výrazně ukrajuje peníze českým rodinám. Jak píše ČTK, za první čtvrtletí reálná průměrná mzda v Česku klesla zhruba o 3,7 procenta. Podle analytiků jde očekávat ve druhém čtvrtletí ještě větší reálný pokles, uvádí ČTK.