Subvarianty BA.4 a BA.5 jsou na vzestupu, ale jejich budoucí dopad a chování lze zatím těžko odhadovat. V současnosti je jejich podíl ve spektru ostatních omikronů minimální.
Zatímco se pozornost epidemiologů během uplynulých týdnů upřela k objevujícím se opičím neštovicím, Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ) prokázal přítomnost dvou nových typů koronaviru varianty omikron na našem území. S odvoláním na týdenní zprávu SZÚ to uvedla ČT24 a upřesnila, že se jedná o varianty označované BA.4 a BA.5. Příčina jejich výskytu u nás s největší pravděpodobností souvisí s nedávným rychlejším šířením viru v Jižní Africe a v Portugalsku, uvádí ČT24.
Stejně jako loni a předloni: Trendy nárůstu naznačí podzimní měsíce
Podle SZÚ je nárůst případů do značné míry dán tím, že prodělaná nákaza neposkytuje u těchto subvariant následnou imunitu. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula předjímá, že nejvíce nám o chování obou nových omikronů řekne zejména konec léta, druhá polovina srpna. „Zkušenosti z minulých sezón nás poučily, že nárůst bude postupovat s podzimem. Tehdy budeme moci posoudit situaci a přijmout opatření ve smyslu očkovací strategie,“ řekl Událostem247 exministr.
Hana Ševčíková z ostravského očkovacího centra Avenier připomíná, že nové varianty viru vznikají neustále. „Veřejnost se postupně setkávala s variantou alfa, delta, pak omikron… V současné době varianta omikronu naprosto dominuje, ale je třeba zdůraznit, že subvariant má asi patnáct. 90% vzorků z posledních měsíců odhalilo některý ze známých omikronů, tedy BA.2 nebo BA2.9. Kdežto BA.4 a BA.5 tvoří ve vzorcích sotva jedno procento,“ uvedla odbornice pro Události247.
U opičích neštovic nebude podle Prymuly docházet ke komunitnímu šíření
Zda některé ze subvariant nenabývají na dominanci vyhodnocují epidemiologové podle Ševčíkové nepřetržitě. „Za současné situace nemáme pro veřejnost žádná nová doporučení. Opakuji, covid tady s námi stále je, doporučení nechat se očkovat trvá, a to zejména pro rizikovější skupinu ve věku 55+. Chování obou nových subvariant budeme pozorně sledovat, například co do jejich nakažlivosti. Celkově ale můžeme říci, že se epidemiologická situace v zemi neustále lepší,“ uzavírá lékařka Ševčíková pro Události247.
Zmínky o nových typech omikronu vyvolaly podle ČT24 okamžité reminiscence na nedávné zprávy o šíření opičích neštovic. I tady ale epidemiologové uklidňují. „Jakýsi malý nárůst sledujeme,“ říká Roman Prymula, pro Události247. ,,V ČR máme 6 pozitivních případů, celosvětově jich je v tuto chvíli 900. Je ale zřejmé, že nárůsty jednoznačně dominují v homosexuální komunitě. Mimo tuto skupinu nemám obavu, že by mělo docházet k nějakému komunitnímu šíření,“ shrnul pro Události247 Prymula.