Překvapivá shoda Vystrčila s Havlíčkem. Zavedení eura by teď bylo nevýhodné a nereálné. Prozradili, z jakého důvodu

Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila i místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka by zavedení eura bylo špatné rozhodnutí. Země by přišla o samostatnou měnovou politiku ČNB.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oba politici se k zavedení společné evropské měny v Česku vyjádřili v pořadu na CNN Prima News. Na téma došlo v souvislosti se sobotním prohlášením ministra vnitra Víta Rakušana, který na sjezdu hnutí STAN vyzval k diskusi o zavedení eura. Ke svému záměru by měli Starostové a nezávislí i vládního spojence. Na začátku července ke směřování přijmout euro vyzvala i TOP 09, jak píše server CNN Prima News. Podle strany by takové rozhodnutí oživilo ekonomiku.

Hrozilo by kvůli euru zdražení?

Naopak lídr ODS a premiér Petr Fiala už dříve zmínil, že Česko se v tomto volebním období euru nepřiblíží. Neupínat se k zavedení společné evropské měny radí i bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Přijdeme o instrumenty ČNB. Staneme se závislejšími,“ vysvětlil pro CNN Prima News svůj postoj. Navíc by podle něj došlo ke zdražení, což bylo viditelné u všech států, které v minulosti euro přijaly. S takovým názorem ale nesouhlasí odborníci, jak dále píše server CNN Prima News.

iZdroj fotografie: S vědomím Karla Havlíčka / Facebook
Karel Havlíček

Výrazné zdražení nepostihlo ani Slovensko, které do eurozóny vstoupilo v roce 2009. Jak píše web Zavedenieura, sousední země blízká Česku společnou historií nezaznamenala výraznější cenové skoky. Například z celkově inflace v lednu 2009 ve výši 2,7 procent souviselo se zavedením eura nanejvýš 0,2 procentního bodu, píše dále web Zavedení eura. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ale v této otázce souhlasí s Havlíčkem. „Nejsou to věci aktuální a nejsou výhodné,“ uvedl pro CNN Prima News.

Veřejnost euro nepodporuje

Pro zachování koruny hraje také vliv České národní banky. Ta prostřednictvím měnové politiky, jako je nastavení úrokových sazeb a používání kurzu koruny, bojuje proti současné vysoké inflaci. Přijetí eura je ale zároveň jeden ze závazků, které musí Česko v budoucnu splnit. Vstupem do Evropské unie dne 1. května 2004 se země k přijetí jednotné evropské měny zavázala. Většina států sedmadvacítky svůj slib splnila. Dvacátou zemí eurozóny se od příštího roku stane Chorvatsko. To zřejmě uvítají při dovolených v turisticky oblíbené destinaci také Češi.

Sami ale euru nakloněni nejsou. Jak píše server CNN Prima News, zavedení společné evropské měny podporuje podle červnového průzkumu Eurobarometru 44 procent lidí. Přestože meziročně došlo ke zvýšení o 11 procent, stále patří Česko mezi země s nejnižší podporou. Změna se navíc nedá, v situaci, kdy některé státy eurozóny čelí nejvyšší inflaci v Evropě, očekávat. Estonsko zaznamenalo meziroční růst cen o 22 procent. V Česku se pohybuje inflace nad 17 procenty, uvádí server Kurzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články