Americký ministr zahraničí Blinken v pátek telefonoval se svým ruským protějškem Lavrovem. Moskva původně hovoru nakloněna nebyla.
Jak zdůrazňuje web TN, páteční hovor byl prvním jednáním vysokých představitelů Washingtonu a Moskvy od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Šéf amerického ministerstva zahraničí Antony Blinken Lavrova upozornil, že svět „nikdy neuzná“ jakoukoliv další anexi ukrajinského území. Pokud se Rusko o to bude nadále pokoušet, „zaplatí za to vysokou cenu“, píše web AP. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov si ale zřejmě z amerických výhrůžek nic nedělá. Podle agentury TASS si Rusko nadále stojí za svými cíli na Ukrajině.
Západ násobí oběti
„Ministr popsal základní postupy Ruska v probíhající speciální vojenské operaci a zdůraznil, že její cíle a úkoly budou nevyhnutelně dosaženy,“ cituje ruské ministerstvo web TN. Lavrov také nadále tvrdí, že Západ podporuje válku na Ukrajině dodávkami zbraní. „Pokračující zaplavování ukrajinské armády a nacionalistických praporů americkými zbraněmi a zbraněmi NATO, které jsou používány proti civilnímu obyvatelstvu, jen prodlužuje agónii kyjevského režimu, prodlužuje konflikt a násobí oběti,“ uvedla ruská diplomacie, kterou cituje TN.
Důvod, proč Spojené státy iniciovaly telefonát s Ruskem, byl i jiný, než válka na Ukrajině. Blinken chtěl s Lavrovem probrat možnosti vydání dvou Američanů, kteří jsou vězněni v Rusku. Jedná se o basketbalistku Britney Grinerovou obviněnou z pašování drog a podnikatele Paula Whelana. Jak píše ČTK, případ hvězdné sportovkyně je velmi medializovaný a americká vláda je tak pod tlakem, aby docílila jejího propuštění.
Rusko trvá na svém
Na moskevském letišti byla Grinerová zadržena v únoru poté, co u ní Rusové našly náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. Washington za výměnu amerických vězňů nabídl obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Jak informuje server TN, Moskva ale požaduje propustit z amerického vězení nejmenovaného odsouzeného vraha. Takový návrh USA odmítají jako neseriózní. Za zmínku také stojí, že Moskva s hovorem s americkou stranou váhala, dodává server TN.
Blinken inicioval jednání už ve čtvrtek. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ale vzkázala, že Lavrov „teď nemá čas“. Nakonec si šéf ruské diplomacie chvíli na amerického ministra udělal, výsledek to ale neposunulo. „Pokud jde o možnou výměnu uvězněných občanů Ruska a USA, z ruské strany zazněl návrh vrátit se k profesionálnímu dialogu v režimu tiché diplomacie bez vypouštění bombastických informací,“ uvedla podle agentury TASS ruská diplomacie.