Šéf ruské diplomacie přirovnal Západ k Hitlerovi. USA se podle něj snaží dosáhnout „konečného řešení“ Ruska

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vystoupil ve středu v Moskvě, aby zhodnotil výsledky ruských diplomatických aktivit v roce 2022.

i Zdroj fotografie: ДИП МИД РФ (фотограф Эдуард Песов) / Creative Commons / CC BY
                   

Podle šéfa ruské diplomacie vedou USA prostřednictvím Ukrajiny zástupnou válku proti Rusku, píše Express. V té souvislosti obvinil Západ, že chce dosáhnout konečného řešení ruské otázky, a to stejně jako Hitler chtěl konečné řešení židovské otázky. Výše západní podpory jasně ukazuje, že Západ hodně investoval do své války proti Rusku,“ cituje Lavrova web Express. Americké vedení přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi a francouzskému císaři Napoleonovi, kteří se také v minulosti pokusili si Rusko podrobit, píše CNN Prima News.

Lavrov: Čekáme na nabídku míru

Express připomíná, že Hitler stojí za smrtí desítek milionů lidí. Lavrovovy výroky zazněly v den, kdy ruský prezident Vladimir Putin navštívil památník druhé světové války v Petrohradu. Za svým přirovnáním si ale šéf ruské diplomacie zjevně stojí. „Stejně jako Hitler, který zmobilizoval, zajal a shromáždil většinu evropských zemí a vrhl je proti Sovětskému svazu, Spojené státy vytvořily koalici s téměř všemi Evropany. Jsou součástí NATO a také Evropské unie,“ cituje Lavrova server Express.

Ruský představitel také připomněl, že Moskva dosud neobdržela od Kyjeva žádné seriózní návrhy na mírové řešení konfliktu. Web CNN Prima News připomíná, že mírová jednání ztroskotala už loni na jaře. Kyjev opakovaně uvedl, že trvá na stáhnutí ruských sil z okupovaných území, včetně poloostrova Krym. To Moskva odmítá. Lavrov dosavadní návrhy Zelenského označil za „absurdní“. „Budeme připraveni na vážné nabídky,“ cituje Lavrova CNN Prima News. Znovu také připomněl obavy o bezpečnost Ruska.

Rusko-čínské vztahy na nejlepší úrovni

V té souvislosti vyzval NATO, aby z Ukrajiny a z dalších zemí blízko ruských hranic odstranilo svou „vojenskou infrastrukturu“, uvádí CNN Prima News. Lavrovovi se také nelíbí záměr Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance. „Pokud k němu dojde, na naší straně hranice přijmeme příslušná vojensko-technická opatření,“ cituje ministra zahraničí web CNN Prima News. ČTK připomíná, že Rusko má s Finskem hranici o délce 1300 kilometrů.

iZdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching s Putinem ohlásili ještě před ruskou invazí uzavření strategického partnerství zaměřeného proti vlivu USA

Lavrov také ve svém středečním projevu uvedl, že vztahy Ruska se Západem jsou nenávratně narušeny. „Už nikdy nenastane situace, kdy budete lhát, podpisovat dokumenty, následně je odmítat plnit,“ cituje šéfa ruské diplomacie Express. Naopak vyzdvihl vazby Moskvy na Čínu, které jsou teď mnohem silnější než dříve. ČTK píše, že Peking je pro Rusko nyní strategický partner, když kvůli invazi na Ukrajinu čelí sankcím, které zpřetrhaly ekonomické vazby na západní země.

Pomůže podle vás Čína Rusku vyhrát válku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále