Nenasytnost politiků nezná mezí: Bývalá Babišova ministryně měla brát peníze své asistence. Policie prozradila, zda ji hodlá potrestat

Platy politiků vysoce převyšují průměrné české příjmy, ale přesto nemají dost. Poslední kauza ukazuje, jakým způsobem si někteří přilepšují.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kláry Dostálové / Facebook
                   

S informacemi o podezření bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové z koupě vozu ze státních peněz přišel server Seznam Zprávy. Dodávku pro manžela měla poslankyně hnutí ANO splácet z peněz určených na odměnu asistentky. Policisté nakonec političku nemohli stíhat, protože pořízené odposlechy nelze podle zákona použít jako oficiální důkaz. Přesto vše nasvědčuje tomu, že Dostálová auto pořídila ze státních peněz. Web ČT24 píše, že den po nákupu vozu exministryně zvýšila odměnu své asistentky o 15 tisíc korun měsíčně.

Dostálová vše popírá

Stejnou částku přeposílala asistentka otci Dostálové. Údajně šlo o peníze na pronájem kanceláře. Policie ale zachytila 10. května 2018 telefonický rozhovor, ze kterého vyplývá, že se Dostálová dohodla s otcem na splácení auta z odměn asistentky. K převodům peněz docházelo až do února roku 2020, píše dále web ČT24. Dostálová musela podstoupit kvůli podezření i policejní výslech, během kterého změnila výpověď. Původně tvrdila, že s financováním auta nemá nic společného.

Po předložení komunikace z aplikace WhatsApp uvedla, že auto Fiat Ducato určené na kempování dala společně s otcem manželovi k narozeninám. Teď celou kauzu označila poslankyně hnutí ANO za nesmysl. „Zaprvé, auto nebylo žádným darem, jde o normální firemní dodávku, ve které manžel převáží rámy na obrazy. Zadruhé, nebylo koupené ani na leasing, ani na jinou formu úvěru. Nedává tedy logiku, že by bylo spláceno po částech z veřejných peněz,“ řekla Dostálová pro server ČT24.

Případů podvodů je mnoho

Jak píší Seznam Zprávy, policie si ale myslí něco jiného. Dostálová nebyla obviněna jen z toho důvodu, že klíčová nahrávka o financování auta nemohla být použita jako důkaz, protože by se jednalo v tomto případě o menší podvod se sazbou do pěti let vězení. Bývalá exministryně tak zřejmě manželovi pořídila kempovací automobil z veřejných peněz, aniž by za to byla jakkoli potrestána. Přitom plat řadového poslance přesahuje 90 tisíc korun. Průměrný plat nedosahuje ani poloviny z toho.

iZdroj fotografie: STAN
Petr Hlubuček

Že si politici umí „přivydělávat“ i nezákonně, potvrdila také nedávná kauza bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, který je obviněn z účasti na organizovaní zločinecké skupiny a z přijetí úplatku. Kauza Dozimetr se týká pražského dopravního podniku. Peníze zřejmě získával Hlubuček i jinak. Jak píše web Aktuálně, jako starosta Prahy-Lysolaje prodal bývalý člen STAN v roce 2017 městské pozemky bez tendru. Luxusní čtvrt teď na nich staví sponzoři nejen Starostů a nezávislých, ale také TOP 09, se kterou STAN tvoří v Praze jeden klub.

Co si o celé kauze myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články