Obětí zdražování přibývá. Podle policistů se v Česku zvyšuje počet krádeží

Kvůli vysokým cenám v obchodech začíná přibývat krádeží. Jen za prvních šest měsíců roku 2022 jich městská policie zaznamenala o 2 500 víc než za stejné období loni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S vyšším počtem krádeží se policisté setkávají po celé České republice, píše TN. Nejčastěji lidé kradou jídlo, drogistické zboží a alkohol, uvádí server TN. V některých krajích dokonce stoupl počet zlodějů o více než 100 procent. Nejhůř je na tom Moravskoslezský a Ústecký. V poslední době přibyla ještě Praha, píše TN.

Mezi kradeným zbožím je třeba jen pár rohlíků

Lidem v nouzi jsou k dispozici například potravinové banky. Místo toho se ale stále více uchylují k odcizování zboží v obchodech. Všímá si toho iDnes. „Ten ekonomický deficit ve společnosti způsobuje výrazné narušení právě tohohle přestupkového jednání. Za tři měsíce máme takový nárůst jako za celý minulý rok. Jsou to krádeže masa, salámů, pečiva. A při tom záchytu zjišťujeme, že ti lidé opravdu mají hlad,“ řekl pro TN ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pečivo

Podle statistik v první polovině loňského roku policie zaznamenala téměř 2 900 krádeží v obchodech, píše TN. Letos za stejné období jich bylo 5 342. Na jižní Moravě strážníci za letošní rok zaznamenali okolo 700 případů krádeží, to je asi o sto více než za stejné období v loňském roce. Událostem247 to řekl mluvčí Jakub Ghanem. „O letošních prázdninách evidujeme i krádeže, kdy zákaznící kradli třeba jen pečivo nebo pomazánku,“ dodal mluvčí.

Lidé neumějí hospodařit

Ne vždy však zloději kradou jen pro svou potřebu. Často kradené zboží prodávají dál. Například zatím neznámý pachatel se vypravil do rodinného domu ve Vranovicích na Znojemsku. Podle policie tam po poničení skleněné výplně dveří do komory ukradl pět litrů slivovice. Podle majitelky způsobil poničením dveří a krádeží alkoholu škodu za skoro pět tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Alkohol

Podle některých expertů může být důvodem nárůstu počtu krádeží i to, že lidé neumějí s penězi hospodařit. „Většina populace je finančně negramotná, tak vznikají tyhle krádeže z bídy,“ řekl pro TN psycholog Jeroným Klimeš. Psychologové radí, aby se lidé nestyděli říct si o pomoc, uvídí server TN. Kvůli krizi navíc přibývá úzkostných a depresivních stavů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články