Co se stane lidem, kteří mluví špatně o Putinovi? Vězením to rozhodně nekončí

Kdokoli se rozhodne v Rusku dát najevo veřejně nesouhlas s ruským režimem, musí počítat s trestem. Útoky přibývají po smrti dcery Putinova spojence Alexandra Dugina.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O případu vyjádření nesouhlasu s válkou na Ukrajině informuje web Mirror. Až 15 let vězení hrozí za zapálení automobilu ruského generála pětašedesátileté Eleně Belové. Tu policie zatkla poté, co nalila benzín na luxusní vůz ruského generála Jevgenija Sektareva a škrtla zápalkou, píše Mirror. Žena měla při zatýkání prohlásit, že se účastnila své vlastní „speciální vojenské operace“, uvádí Mirror. Tímto termínem označuje ruský prezident Vladimir Putin ruskou invazi na Ukrajině.

Podivná smrt Duginové

Čin Belové byl označen jako protiválečný protest a žena může ve vězení strávit až 15 let vězení. Policie navíc měla během zatýkání protestující přikázat, aby křičela „Azov je síla“, píše server. Jak web Mirror připomíná, měla tím odkazovat na sympatie k ukrajinskému pluku, který Rusko považuje za teroristickou organizaci. K události došlo jen pár dnů poté, co na následky výbuchu bomby v autě zemřela Darja Duginová. Dosud není jasné, kdo za smrtí dcery ruského politika a Putinova sympatizanta Alexandra Dugina stál.

Moskva obviňuje z činu Ukrajinu, což Kyjev důrazně popírá. „Ukrajina s tím nemá absolutně nic společného, protože nejsme zločinecký stát jako Rusko,“ cituje web Mirror poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka. Že nemusí mít Ukrajina s atentátem na Duginovou nic společného potvrzuje i historik Jurij Felštinský. Podle něj může za činem stát ruská bezpečnostní služba, píše dále Mirror. Upozornil například na skutečnost, že bomba byla k autu připevněna uvnitř hlídaného areálu. Navíc Ukrajině smrt Duginové nic nepřinesla.

Západní nenávist všeho ruského

Naopak tuto zprávu může zneužívat Moskva k tomu, aby poukazovala na ukrajinskou nízkost. Navíc by nešlo o první situaci, kdy se Rusko rozhodlo zlikvidovat své vlastní lidi. Nedávno web Seznam Zprávy upozornil na údajnou sebevraždu dalšího mocného Rusa. Z šestého patra měl vyskočil šéf ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov. Řada lidí ale poukazuje na to, že jde o několikáté podezřelé úmrtí člověka z plynárenského prostředí. Je tak zřejmé, že na ty, kteří plně nepodporují ruský režim, je doslova pořádán hon.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odpor vůči Rusku

Stejná situace ale panuje na opačné straně. V západních zemích jsou utlačováni ti, kteří naopak činy Ruska podporují. V Česku dokonce čelí diskriminaci Rusové jen kvůli své národnosti, jak Události247 informovaly zde. Největší vlna nenávisti se spustila především v prvních měsících ruské invaze, kdy některé restaurace, ubytovací zařízení či lékařské ordinace odmítaly obsloužit kohokoli ruské národnosti. V posledních měsících se situace z tohoto hlediska uklidnila. Není ale vyloučeno, že vlna rozdělování nastane v budoucnu znovu.

Máte pocit, že ruský prezident systematicky likviduje své politické oponenty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články