Kdo se snaží šetřit, bude za elektřinu platit víc. Vše bude podle státního úřadu záležet na odběru elektřiny

V rámci plateb za elektřinu se chystají velké změny. Domácnosti, které se snaží šetřit elektřinu, by nakonec mohly prodělat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píší Lidovky, více by měli platit všichni, kteří chtějí mít možnost odebírat hodně, ale ve skutečnosti za rok odeberou jen málo. Týká se to i samostatně žijících důchodců. Připlatit by si ale měli také majitelé střešních solárních panelů, uvádí dále Lidovky.

Připlatí si úplně všichni

Tisíce domácností v poslední době zjišťují, že budou za energie platit několikanásobně víc než doteď. Jak upozorňuje iDnes, zvyšující se ceny elektřiny a plynu nedopadají jen na zákazníky, kterým končí fixace. Někteří menší dodavatelé jim navíc nutí ceníky se spotovými cenami, které kopírují burzu v Lipsku. Zděšeným lidem tvrdí, že neumějí sehnat energie levněji, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Jističe

Teď se navíc chystá nová struktura plateb za jističe a za dodávky elektrické energie. Jak píší Lidovky, zákazník na vyúčtování za elektřinu zjistí, že část plateb se odvíjí od typu jističe. S tím potom souvisejí i poplatky za každou spotřebovanou kilowatthodinu, pokračují Lidovky. Výsledná částka tak bude méně závislá na skutečné spotřebě elektřiny. Méně by tak mohli platit lidé, kteří spotřebovávají více. Naopak ti, kdo mají nižší spotřebu, si připlatí, vysvětlují Lidovky.

Pohyby cen nejsou ničím podložené

U platby za jistič to bude něco jako u vody,“ řekl Událostem247 expert na energetiku Zdeněk Štěpán. „Nebude záležet na tom, kolik se odebere elektřiny, ale na tom, jak velký má kdo jistič. Už dnes je kapacitní podíl u elektřiny okolo 60 procent. Cena na burze za silovku byla 100 megawatt. Díky stávce za levnější energie, která se konala v Praze, tak o den dříve klesla na 500 megawatt. A není to ničím podložené. Je tedy vidět, že tady někdo manipuluje s burzou,“ vysvětlil Štěpán pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kontrola jističe

Zdražování pocítili už o prázdninách například zákazníci ČEZu, který stejně jako v červenci od 1. srpna podražil lidem bez fixace elektřinu, informuje o tom server TN. Megawatthodina stála v červenci 6 025 korun, od srpna už to je 7 464 korun, uvádí web TN. Ceny zvýšila také Pražská energetika. Nefixovaný produkt PRE Proud Nefix už prodává za 7 505 korun za megawatthodinu, připomíná TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články