„Jsme připraveni k válce,“ zní z Číny. Válečné hry vyvolaly diplomatické obavy

Tento měsíc proběhly v Rusku válečné hry, kterých se zúčastnili také čínští vojáci. Jejich nasazení na akci s názvem Vostok 2022 přináší mnoho obav.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle zpravodajského kanálu Čínské lidové osvobozenecké armády osmidenní cvičení prokázalo jejich „připravenost k válce“, píše server Express. Peking celkem do Ruska poslal 2000 vojáků a 300 vozidel, což byl druhý největší kontingent ze všech 14 zúčastněných zemí. Vychvalující zprávy čínské armády znepokojují mnoho expertů, uvádí Express. Přestože se Čína ruských vojenských her zúčastnila už v minulých letech, letos hrála zvýšenou roli.

Vostok potvrdil spolupráci

„Poprvé byla na akci zastoupena všemi třemi hlavními složkami – pozemními, námořními a vzdušnými silami,“ cituje odborníka na mezinárodní vztahy Danila Bochkova web Express. Peking se navíc netají tím, že účast na akci měla prohloubit spolupráci mezi armádami zúčastněných zemí. Na druhou stranu podle čínského ministerstva obrany zapojení do válečných her „nesouviselo se současnou mezinárodní a regionální situací“, píše Express. Čína se ale tímto prohlášením může jen snažit držet své strategie, že je vůči válce na Ukrajině neutrální.

Nezapojila se do protiruských sankcí, ale ani nevyslovila Putinovi v invazi do sousední země podporu. Přesto mohou být hry Vostok předzvěstí bližší vojenské spolupráce obou zemí. Někteří vojenští experti poukazují na to, že velká pozornost na hrách byla věnována komunikaci, kdy si vojáci vyzkoušeli speciální mobilní telefony a pokročilá rádiová zařízení. V té souvislosti je třeba upozornit, že právě špatná komunikace ruské armády má vliv na průběh války.

Obavy má i Japonsko

Už v dubnu server ČT24 upozornil, že ruští vojáci komunikují ve válce pomocí vysílaček, které jsou nezabezpečené. Odposlouchávají je tak nejen lidé, ale i umělé inteligence, které dokáží analyzovat velké množství dat, ze kterých je možné získat mnoho informací. Právě použití vyspělé techniky mohlo Ukrajině výrazně ve válce pomoci. Už na začátku konfliktu několik amerických společností potvrdilo, že vyspělé technologie Kyjevu poskytly, píše web ČT24. Čína by tak v této oblasti byla pro Rusko možností, jak celý konflikt otočit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Technologie

V rámci válečných her nebyla zkoušena jenom špičková komunikační technologie. Velká pozornost byla věnována také dronům, které se ve válce na Ukrajině osvědčily, píše dále web Express. Kromě Číny se akce v Rusku zúčastnily také jednotky z Indie, Laosu, Mongolska, Nikaraguy či Sýrie, připomíná web Express. Hry vyvolaly velkou nevoli u Japonska, v jehož vodách prováděly cvičení čínské a ruské válečné lodě. Tokio uvedlo, že je jejich střelbou u severního pobřeží země „vážně znepokojeno“, dodává web Express.

Zapojí se podle vás Čína do války na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články