Kvůli finanční a energetické krizi lidé stále častěji vyhledávají zlevněné zboží. V obchodech by však měli dávat pozor na falešné slevy.
Podle obchodníků mají zákazníci největší zájem o akční zboží s delší dobou spotřeby. Jedná se hlavně o prací prášky, toaletní papíry, instantní kávu nebo značkové pleny, psal o tom web TN. Z čerstvých potravin pak lidé skupují ve slevách především maso. Při nákupech zlevněného zboží je ale často podle TN potřeba být opatrný. Některé slevy totiž mohou být falešné, píše dále TN.
Důležité je dobře kontrolovat účtenky
Častou praktikou obchodníků je to, že záměrně zvýší cenu produktu a vzápětí ji opět sníží. Zákazník má díky tomu falešný pocit, že nakupuje výhodně, upozorňuje TN. „Lidé by si pokaždé měli důkladně zkontrolovat koncovou cenu a dobře se o každém nákupu rozhodnout a spočítat si, jestli je pro ně opravdu výhodný,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. Dodal, že mnoho nakupujících si účtenku u pokladny nekontroluje.
„Čtyřicet procent kontrol slev ukáže, že výrobek, který je podle letáku nebo regálu ve slevě, tak ve skutečnosti ta sleva není zaúčtovaná na pokladně,“ uvedl pro Události247 mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich. „Spotřebitel tak ve finále žádnou slevu nedostane a jde jen o to, jestli si toho vůbec všimne a na chybu pokladní upozorní. Pokud je cena u pokladny vyšší, než se kterou byl zákazník seznámen, dostane obchod od inspekce pokutu,“ dodal Frölich pro Události247.
Sněmovna proti falešným slevám zakročila
Obchodníci, kteří nabízejí zboží ve slevě, zřejmě budou muset nově uvádět i cenu, za kterou výrobek prodávali v předchozím období, informuje o tom web Novinky. Předpokládá to vládní novela o ochraně spotřebitele, která má ztížit uvádění falešných slev, Sněmovna ji schválila v září. Prodejci v recenzích výrobku také budou muset spotřebitele informovat o tom, že výrobek hodnotili ti, kteří si ho skutečně koupili a použili, pokračují Novinky.
Skončit by tak mělo nejenom účelové zvýšení ceny na krátký čas před „akcí“, ale také nejasnosti o tom, z jaké hodnoty je sleva vypočítána. Novelu teď posoudí senátoři. Začít platit by měla na přelomu roku 2022, psal o tom web Peníze. Jednotná pravidla vycházejí ze směrnice Evropské unie. Členské státy měly změnit své zákony tak, aby začaly platit nejpozději od 28. května 2022. Česká republika to však nestihla, i když měla na přípravu více než dva roky, pokračuje web Peníze.