Zdražování dopadá téměř na všechny základní potřeby. Výrazně rostou ceny také u toaletního papíru, jehož spotřeba se nedá příliš snížit.
Šetření. To je vzhledem k aktuální situaci cílem všech domácností. U energií je recept celkem snadný. Méně svítit, méně vytápět, neplýtvat vodou. U pohonných hmot i jídla jde také celkem o jednoduché tipy, jak šetření dosáhnout. Jsou ale produkty, u kterých je snižování spotřeby téměř nemožné. A jedním z nich je také toaletní papír. Jeho cena přitom stoupá výrazně. V některých evropských státech je nad hranicí únosností.
Náklady na rodinný rozpočet
Jak vyplývá z webu Expatistan, v hlavním městě Francie stojí průměrná ceny čtyř roliček toaletního papíru 2,63 euro (zhruba 65 korun). Jedna role toaletního papíru tak v Paříži vyjde v průměru na 16 korun. Průměrná spotřeba na jednoho člověka jsou necelé dvě role na týden, připomíná web Forbes. Čtyřčlenná rodina tak může za měsíc spotřebovat až 35 rolí, což při pařížské ceně 16 korun za jednu roli činí měsíční náklad 560 korun. Při současné snaze ušetřit každou korunu to může být pro rodinný rozpočet celkem výrazná částka.
Navíc náklady českých rodin od ní nejsou daleko. I v tuzemsku cena toaletního papíru výrazně roste. Třívrstvý v balení po osmi kusech lze koupit v průměru za 100 korun. Cena jedné role tak vychází na 12,50 korun a měsíční náklady pro čtyřčlennou rodinu činí zhruba 438 korun. I proto mnoho lidí nakupuje tuto nezbytnou hygienickou potřebu hlavně ve slevových akcích, jak píše web CNN Prima News, a to nejlépe v rodinném balení po 48 kusech, jehož průměrná cena se u dvouvrstvého typu pohybuje zhruba kolem 250 korun.
Vyhlídky jsou špatné
Bude ale hůř. „Suroviny je momentálně nedostatek,“ vysvětlil pro CNN Prima News výrobce toaletního papíru Alexandr Křížek. Cena tak z loňských 800 až 900 eur výrazně stoupla. „V současné době se pohybuje v závislosti na materiálu někde mezi 1 700 až 2 100 eury za tunu,“ uvedl Křížek pro web CNN Prima News. Na vině je hlavně růst cen energií, ale podepisují se na tom také dopady ruské invaze na Ukrajinu. Web Seznam Zprávy informuje, že z Ruska se dříve vyvážela ruská bříza, díky jejímuž dřevu byl hygienický výrobek měkčí.
Teď tak je znát po celém světě, že je toaletní papír tenčí a dražší. Jak dále píše server Seznam Zprávy, Rusko zákaz vývozu březového dřeva zavedlo v odvetě za západní sankce. Z trhu tak zmizí 800 tisíc až 1,2 milionu tun buničiny, jejíž ceny přitom v letošním roce stouply už o 45 procent. Podle analytiků vlivem dalších negativních okolností zůstane trh s buničinou napjatý do druhé poloviny příštího roku. Nastat navíc mohou výpadky ve výrobě, což může cenu výsledného hygienického produktu ještě rapidně zvýšit.