Lidl se nezdráhal napálit své zákazníky: Ukázalo se, že oblíbená masová pochoutka opravdu není to, za co se vydává

Inspektoři při kontrolách narazili na výrobek, který obsahoval méně masa, než bylo uvedeno na obalu.

i Zdroj fotografie: Николай Максимович / Creative Commons / CC-BY
                   

V Chalupářském vepřovém mase od polského výrobce, které prodával řetězec Lidl pod značkou PIKOK, chybělo deset procent masa. Při jedné z kontrol to zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, informovala o tom na svém webu. Šlo o chalupářské vepřové maso s označením data minimální trvanlivosti do 17. prosince 2023, označení šarže: L 14954.

Podle řetězce bylo maso v pořádku

Výrobce ve složení potraviny mimo jiné uvedl, že obsahuje 89 procent vepřového masa,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. „U předmětné šarže potraviny však rozbor v akreditované laboratoři potvrdil přítomnost vepřového masa pouze v množství 79,5 procenta. Znamená to, že údaj na obalu potraviny byl pro spotřebitele zavádějící ohledně skutečného podílu vepřového masa,“ dodal mluvčí pro Události247.

iZdroj fotografie: recenzer.cz
Obchodní řetezec Lidl

Na základě výsledků kontroly SZPI jsme tento výrobek okamžitě stáhli z prodeje. Výsledky kontroly intenzivně řešíme přímo s naším dodavatelem a rozhodně z nich vyvodíme důsledky. K uvedenému výrobku máme od dodavatele k dispozici výsledky laboratorních testů, podle kterého je obsah masa v pořádku. Celou záležitost tedy aktuálně s dodavatelem prověřujeme,“ citoval web TN mluvčího řetězce Lidl Tomáše Mylera.

Nevyhovující potraviny nejsou ničím výjimečným

Lidl však není první, u koho inspekce podobný problém zjistila, upozornil na to web Novinky. V masových konzervách původem z Polska je prodával ve slevě i řetězec Penny Market. Bylo v nich až o pětinu méně masa, než uváděl obal. Řetězec Lidl měl se šizenými výrobky problémy několikrát. Musel například stáhnout z prodeje oblíbenou šunku Italiamo, protože obsahovala méně masa, než uváděla informace na obalu, psali jsme zde.

iZdroj fotografie: Pxhere
Stěžejní součástí kontrol bývá většinou naprosto nezbytný odběr vzorků zmrzlin a jejich další laboratorní ověření, zda neobsahují některý z patogenů, díky němuž by mohlo dojít ke zdravotním obtížím konzumentů

Častým terčem kontrol jsou i rozinky. Kontroly nedávno u rozinek Sultana odhalily obsah zdraví nebezpečné látky, prodávaly se v Tescu. Inspekce o tom informovala na svém webu. V létě zase byly odhaleny mimořádně vysoké podíly nevyhovujících zmrzlin a ledů do nápojů. Nevyhovělo 56 procent hodnocených zmrzlin a 75 procent vzorků ledů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články