Milovníky piva čeká letos další špatná zpráva. Zlatavý mok opět zdraží

Na jaře se zvýšily ceny piva průměrné o deset procent. Kvůli vysokým cenám energií budou muset ale minimálně minipivovary zdražit znovu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Deník, mnohým pivovarům vyprší smlouvy s dodavateli energií a budou muset přejít na méně výhodné smlouvy. Cena energie se přitom významně podílí na ceně oblíbeného nápoje. Podle pivovarského experta z České zemědělské univerzity v Praze Tomáše Maiera „tvoří při výrobě půllitru asi tři až čtyři koruny“, jak uvádí dále Deník. To je výrazně více, než jakým podílem se na konečné ceně piva u minipivovaru promítá cena surovin nutná pro výrobu zlatavého moku.

Některé minipivovary nezvládly pandemii

Přitom i cena sladu a chmele může letos vzrůst po sklizni až o několik desítek procent. U ležáku se ale podle pivovarského experta suroviny na výsledné ceně jednoho piva „podílejí asi jednou korunou“, jak uvedl pro web Deník. Zdražení piva může být přesto ještě letos výrazné. Ceny rostou skokově také u další položky, která se na výsledné ceně odráží. A to pohonných hmot.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výroba piva

Prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich proto plánuje společně s Českým svazem pivovarů a sladoven zahájit jednání s vládou. Tématem má být snížení daně z přidané hodnoty u plynu a elektřiny. Má pro to jasné důvody. „Za poslední roky jsme utrpěli mnoho ran a ta současná v podobě cen energií by mohla být pro mnohé pivovary smrtelná,“ cituje jeho vyjádření server Deník. Mnoho podniků už přitom ukončilo svou činnost za poslední dva roky pandemie. Jak píše server iDnes, jedná se téměř o třicítku minipivovarů.

Zdraží i velké pivovary?

V provozu jich je aktuálně 500 a toto číslo tak může nadále klesat, pokud se situace nezmění. Ovlivnit to může stát, který by podle Voldřicha ani snížením DPH o své peníze nepřišel. „Nedávno jsme odevzdávali daň z dvanácti set korun zaplacených za megawatt hodinu a teď máme stejné procento dávat ze čtyř tisíc. Kdybychom platili jen deset procent, stát stále dostane víc, ale nám to tolik neublíží,“ vysvětlil šéf Českomoravského svazu minipivovarů pro server Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pivo v láhvích

Jak píše ČTK, minipivovary uvaří zhruba 1000 hektolitrů piva ročně. To samozřejmě je výrazně méně než velcí hráči na trhu. Velké pivovary ale kvůli obchodní strategii ceny piva nekomentují, jak informuje server Novinky. Přesto web Novinky dál píše, že neoficiálně i jejich představitelé připouštějí, že odhady Českomoravského svazu minipivovarů, že cena sladů stoupne až dvojnásobně, mohou být reálně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články