Boj s vraky byl ještě před pár lety téměř nemožný. Novelou zákona se ale ruce úřadům uvolnily možná až příliš.
Dříve to bylo jasné. Za vrak bylo považováno vozidlo bez registračních značek, případně i bez pneumatik či s vypuštěnými koly. Existují ale také vozidla, která zabírají dlouhodobě parkovací místa a evidentně se už na silnice nevrátí, přestože na první pohled „vrakově“ nevypadají. Právě kvůli takovým případům došlo na začátku roku 2020 k novele zákona o pozemních komunikacích, která definovala, že vrakem je vozidlo, které má déle než půl roku propadlou STK. Někteří na takovou možnost čekali jako na smilování.
Ulehčení má svá úskalí
V určitém ohledu to rozhodně může pomoci z českých silnic dostat záměrně odstavená vozidla, jejichž konec nechtěl majitel z pohodlnosti řešit. Zároveň vznikl nástroj, který může být zneužit v nemilých životních situacích. Hlásit podezření na vrak může kdokoli ať už na obecní úřad, magistrát, městskou i státní policii. V Praze k tomu slouží i aplikace s názvem Zmente.to. Po nahlášení nastupuje správní úřad, který do pěti dnů prověří, jestli reálný stav odpovídá tomu nahlášenému.
Pokud má automobil déle než 6 měsíců propadlou STK, má majitel dva měsíce na to, aby věc vyřešil. V případě, že se tak nestane, následuje odtah. Vše zjednodušila ještě letošní novela zákona o pozemních komunikacích, která umožňuje městům odtahovat vraky i z ulic, které jim nepatří, píše server Autosalon. Vše má svá úskalí. Lidé tímto způsobem mohou nahlašovat automobily lidí, kteří jim vadí. Přitom nemusí jít vždy o vraky. Vozidlo s propadlou STK skončí tak i v případě, kdy se například táhne dědické řízení, člověk onemocní či odjede na delší čas do zahraničí.
Situací, kdy ne zcela vlastní vinou majitel zanechá vozidlo pár měsíců na místě, není málo. Přesto může skončit i takový automobil sešrotován, píše dále Autosalon. Osud mají zřejmě zpečetěn i na první pohled „nevraková“ vozidla z Prahy. „Tyto dva vraky na konci ulice S.K. Neumana nám už dlouho pily krev. Nejenže tady už léta stojí bez pohybuju, ale mají propadlou technickou, stojí beztrestně v modré zóně mimo vyznačené parkovací místa, hlavně znemožňují řádné čištění ulice. Pryč s nimi!“ stojí v příspěvku stránky Holešovičky pro lidi na Facebooku.
Tento status byl sdílen například i facebookovým profilem prahazdarma.cz – akce a život v Praze. Pod tímto příspěvkem se jeden z komentujících nad takovou praxí pozastavil. „Co je na těch autech, že jde podle vás o vraky?“ ptá se uživatel Marcel Třeška. Nemusí na nich být nic. Stačí, že mají propadlou STK. Nejde přitom jen o Prahu. Krátce po začátku platnosti novely se začaly ve velkém odtahovat vozidla také z ulic Brna, Jihlavy, Ústí nad Labem či Liberce, jak psal web iDnes.