Není zbytí, pamětníci oprášili topení „Leninovými briketami“. Bývalý komunistický fígl ušetří domácnostem desítky tisíc korun

Vysoké ceny energií jsou pro některé Čechy neúnosné, a proto hledají levnější způsoby vytápění, aby zvládli přežít blížící se zimu.

i Zdroj forografie: Depositphotos
                   

Lidé, kteří zažili časy před rokem 1989 moc dobře ví, že vždy nebyla taková hojnost všeho, jakou Česko zažívalo v posledních letech. A to i v oblasti vytápění. Češi si zvykli na otočení kolečkem na požadovanou teplotu a měli celý byt i dům hezky v teple. Při dnešních cenách to ale bude pro mnoho lidí brzy jen příjemnou vzpomínkou. To dříve neměl každý dostatek finančních prostředků na drahé dřevo či uhlí, natož na plynový či elektrický kotel. A tak bylo běžné používání alternativních metod vytápění.

Černý kouř jako poznávací znamení

Obzvlášť, když slovo ekologie bylo v té době ještě neznámým pojmem. Jedním ze starých způsobů vytápění na českých venkovech byly takzvané Leninovy brikety. Jde o podomácku vyrobené topivo z pilin, fermeže, nebo vyjetého motorového oleje a mouru, což je uhelný prach. Dříve se celá taková směs dávala nejčastěji do igelitových sáčků od mléka. Po napěchování se zavázaly a vše se nechalo ztvrdnout. K tomu došlo díky fermeži, která vzniká tepelnou úpravou lněného oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Piliny jsou důležitou součástí výroby Leninových briket. Na vesnicích je není problém sehnat zdarma.

Brikety se pak dávaly do kamen a kotlů a lidé si užívali v zimě teplo téměř zdarma. Výhřevnost Leninových briket je celkem solidní, horší už je to z pohledu ekologie. Na první pohled jde znát, že někdo tento způsob vytápění používá. Z komína se line černý zapáchající dým plný sazí. Přesto se k takovému způsobu mnoho lidí v letošní zimě uchýlí. Místo obalů od mléka většina lidí využije PET láhve, které napěchuje zmiňovanou směsí. Tento způsob vytápění je moc dobře známý také na severní Moravě, kde se mu říká ostravské torpédo.

Ekologie zřejmě půjde stranou

Obavy z jeho používání má také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, jak Události247 informovaly zde. Hrozí to především u těch, kteří mají staré kotle. Ty modernější to totiž nedovolí. Přesto Vondrák doufá, že lidé raději sáhnou po klasickém uhlí, které není tolik škodlivé pro životní prostředí. O uhlí je ale letos velký zájem kvůli zvýšeným cenám za elektřinu a plyn, a tak ho nemusí být dostatek. Poptávka převyšuje nabídku například právě v česko-polském příhraničí, jak informuje web Deník. Problémem může být i jeho cena, která se výrazně letos zvýšila.

Naopak zastaralá alternativa v Leninových briketách je téměř zadarmo. Pro některé to může být po navýšení záloh jediná cesta, jak se nedostat do dluhů. Ušetřit mohou i statisíce. Jak Události247 psaly, společnost Nano Green některé zákazníky převedla na spotové ceny, což znamená, že za šest měsíců zaplatí na zálohách za elektřinu až 250 tisíc korun. A přitom může jít i o domácnost, která přešla na používání tepelného čerpadla. Zdá se tak, že obrázek toho, jak se z českých domů line černý nezdravý kouř, nebude vůbec výjimkou.

Děsíte se cen energií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články